"Celem wydarzenia jest edukacja pacjentów, społeczeństwa, ale też edukacja lekarzy, szczególnie lekarzy pierwszego kontaktu. Podczas Festiwalu przypominamy o nowotworach neuroendokrynnych, o możliwych objawach ich występowania" - mówi prof. dr hab. n. med. Anna Sowa-Staszczak o zbliżającym się festiwalu "Black or white" w Krakowie. Podczas finału, który odbędzie się 10 czerwca, wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Myślą przewodnią tegorocznego koncertu jest hasło: "Piosenki wiecznie żywe".

Wzorem lat ubiegłych, program festiwalu jest bardzo różnorodny, by nawiązać w ten sposób do różnorodności nowotworów neuroendokrynnych.

Cytat

To są nowotwory, które tak naprawdę mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała, jednak głównie lokalizują się w przewodzie pokarmowym - tam występuje do 70 procent wszystkich nowotworów neuroendokrynnych. Komórki neuroendokrynne, na podłożu których rozwijają się nowotwory neuroendokrynne mogą być rozproszone w całym organizmie. Stąd nowotwory neuroendokrynne możemy spotkać też w innych miejscach, np. w strukturach nosogardła, jak i w układzie moczowo-płciowym. Jednak ta najczęstsza lokalizacja to właśnie przewód pokarmowy
- mówi w rozmowie z RMF FM prof. dr hab. n. med. Anna Sowa-Staszczak.

Jakie mogą być objawy występowania guzów neuroendokrynnychDużo prościej jest, gdy mówimy o tzw. guzach wydzielających, czyli takich, które produkują hormony, substancje i przez to mogą wystąpić charakterystyczne objawy. Najczęściej występującymi guzami wydzielającymi są guzy zlokalizowane w trzustce. To może być guz produkujący insulinę czy gastrynę. W przypadku guza produkującego insulinę może wystąpić u pacjenta niedocukrzenie, czyli spadek poziomu cukru we krwi, objawiający się uczuciem głodu, rozdrażnieniem, przyspieszoną akcją serca, agresywnością łącznie z możliwością wystąpienia utraty przytomności - tłumaczy profesor.

Bywa jednak, że guz daje objawy podobne do objawów innych chorób. Może to być ból brzucha, biegunka. Dlatego nowotwór neuroendokrynny nim zostanie rozpoznany często jest mylony z innymi schorzeniami. W sytuacji gdy objawy nie ustępują lub nawracają powinno wykonać się badania kontrolne. Podczas Festiwalu namawiamy też do wykonywania badań profilaktycznych chociażby kolonoskopii czy gastroskopii. Tylko na podstawie ujemnych wyników badań stwierdzamy, że rzeczywiście np. w obrębie jelita grubego czy w obrębie żołądka nie dzieje się nic istotnego - podkreśla Anna Sowa-Staszczak. 

Dodaje, że tego typu nowotwory niestety dotykają ludzi w każdym wieku. Aczkolwiek średnio występują około szóstej dekady życia. Ale w naszej grupie leczonych pacjentów zdarzają się również osoby niepełnoletnie - przyznaje profesor. 

Czy tego typu nowotwory są zupełnie wyleczalne? 

Cytat

Guzy neuroendokrynne są tak różnorodną grupą nowotworów, że trudno na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Mogą bowiem występować guzy, które mają charakter pojedynczego polipa, zlokalizowanego chociażby w odbytnicy. Usunięcie takiego polipa zamyka problem. Tak samo jest w przypadku guza neuroendokrynnego wyrostka robaczkowego, który często występuje u dzieci, usunięcie wyrostka może rozwiązać problem. Natomiast niestety mamy też takie przypadki, gdzie choroba rozpoznawana jest późno, czyli pojawiają się przerzuty, przede wszystkim w wątrobie, ale też do węzłów chłonnych, czasami kości. Szanse takiego pacjenta są mniejsze, ale to nie znaczy, że nie możemy ich leczyć. Często to leczenie ma charakter choroby przewlekłej i lecząc, przedłużamy życie pacjenta o wiele lat
- odpowiada prof. dr hab. n. med. Anna Sowa-Staszczak.

Festiwal "Black or white". Kto wystąpi?

Festiwal "Black or white" łączy z sobą fantastycznych wokalistów, instrumentalistów, wybitne postacie polskiej sceny kabaretowej. W tym roku gościem specjalnym będzie Prisca Agbo - artystka dobrze znana w środowisku muzyki gospel.

Oto, kogo zobaczymy podczas Festiwalu "Black or white"

  • Grzegorz Turnau
  • Artur Andrus
  • Kabaret Hrabi
  • Wojciech Myrczek
  • Prisca Agbo
  • Zespół Wokalny Colour Voices
  • Zespół Wokalny Star¬_si
  • Olga Szomańska
  • Orkiestra Festiwalowa OF BOW pod dyrekcją Karola Pyki


Koncert poprowadzi Ewa Drzyzga.