Istnieje ponad 200 różnych typów nowotworów. Są sposoby na wczesne wykrycie raka, zanim stanie się naprawdę groźny, choć wiele objawów łatwo przeoczyć. Specjaliści zwracają uwagę, że niektóre symptomy można zauważyć nawet podczas jedzenia.

Obecnie mniej więcej co piąta osoba zapada na chorobę nowotworową - donosi Światowa Organizacja Zdrowia. Wczesne wykrycie raka ma ogromne znaczenie, bo może uratować życie. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie daje objawy.

MacMillan Cancer Support to wiodąca brytyjska organizacja charytatywna, która pomaga osobom chorym na raka i ich rodzinom. Wskazali trzy oznaki, na które należy zwrócić podczas spożywania posiłków.

1. Utrata apetytu

Jeśli często masz wrażenie, że nie jesz zbyt dużo lub gdy szybciej niż zwykle czujesz, że się najadłeś, powinieneś zgłosić się do lekarza. Łatwo to zignorować, ale jeśli spadek apetytu trwa od kilku tygodni, warto się przebadać.

2. Ból przy połykaniu

Jeśli masz problemy z przeżuwaniem i połykaniem pokarmów, nie lekceważ tego! Jeżeli jedzenie powoduje regularny ból, czas zwrócić się o pomoc lekarską.

3. Zgaga i niestrawność

Zarówno zgaga, jak i niestrawność mogą występować często po obfitym lub pikantnym posiłku, ale jeśli utrzymują się przez wiele dni, tygodni, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Ponadto, specjaliści z MacMillan Cancer Support, zaznaczają, że kolacja to kluczowy moment w ciągu dnia, w którym należy zwrócić uwagę na którykolwiek z tych problemów. Zalecają też obserwowanie wypróżnień (np. pojawienie się krwi w kale).

Źródło: Daily Star