15 lutego odbędzie się I zjazd pacjentów z przebytą chorobą nowotworową, którzy byli leczeni w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Obecnie nie ma w Polsce programu, który otaczałby ich opieką po skończeniu 18 lat. Nie wiedzą, na co mają zwracać uwagę, jakie badania wykonać. Nie zdają sobie często sprawy z faktu, że nawrót choroby może wystąpić nawet do 30 lat po jej przebyciu.

zdj. ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /Grafika RMF FM

Po ponad 40 latach działalności, Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Krakowie zaprasza wszystkie osoby wyleczone w dzieciństwie z nowotworów na wspólne spotkanie, podczas którego omawiany będzie zakres ich dalszej opieki zdrowotnej.

Jak wykazała ankieta telefoniczna przeprowadzona wśród byłych pacjentów kliniki, osoby dorosłe wyleczone z ostrej białaczki limfoblastycznej, w jednostkach służby zdrowia w ich rejonach są traktowane tak, jak pacjenci bez przebytej choroby nowotworowej. Nie mają wykonywanych badań profilaktycznych, nie wiedzą, gdzie się zgłosić, jeśli problemy się pojawią.

W czasie zjazdu będą omawiane najczęstsze problemy ze zdrowiem, które mogą się pojawić po zakończeniu terapii, m.in. zaburzenia kardiologiczne, endokrynologiczne, problemy psychologiczne, z płodnością i inne. Zaproszeni zostaną wybitni specjaliści leczący te powikłania.

Poradnia Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentami wyleczonych z nowotworów do 18. roku życia. Dzieci i młodzież są objęci programem badań profilaktycznych. Po uzyskaniu pełnoletności są przekazywani do dalszej opieki Poradni dla Osób Dorosłych.

Zjazd odbędzie się 15 lutego o godz. 10:00 w Auli im. Bartłomieja Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 w Krakowie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie: https://zjazdpacjentow.pl/