Zapalenie krtani to powszechna dolegliwość, która może być wywołana wieloma różnymi czynnikami. Nie należy jej ignorować, gdyż w wielu przypadkach może okazać się niebezpieczna. Ważne jest, aby udać się do specjalisty, który podejmie decyzję o przebiegu leczenia.

Opuchnięcie strun głosowych jest bezpośrednią przyczyną zmiany głosy. To jeden z bardzo charakterystycznych objawów stanu zapalnego krtani. Schorzenia dróg oddechowych są szczególnie groźne u dzieci, ale nie tylko.

Chorzy zwykle mówią bardzo niewyraźnie, a dodatkowo ściszają głos

Zobacz również:

Stan zapalenia krtani obejmuje również sąsiadujące struny głosowe. Stają się one opuchnięte, przez co zmienia się ich wibracja oraz dźwięk głosu. W przypadku łagodnego stadium dolegliwości jest on lekko zachrypnięty, zamienia się w szept, a nawet chwilowo zanika. W dużej mierze odpowiadają za to zakłócenia w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Przestaje ono przechodzić przez krtań w sposób równomierny z powodu jej opuchlizny (zwiększenia objętości).

Przewlekłe zapalenie krtani trwa kilka tygodni i stanowi spore zagrożenie dla zdrowia. Chorzy zwykle mówią bardzo niewyraźnie, a dodatkowo ściszają głos więc trudno jest ich usłyszeć. Wzmożone napięcie strun głosowych może skutkować pojawieniem się narośli lub guzów. Właśnie dlatego należy pozostać pod nadzorem lekarskim.

Co wywołuje zapalenie krtani?

Zapalenie krtani może być wywołane rozmaitymi czynnikami, więc konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego najprawdopodobniej dochodzi do ciągłej ekspozycji na czynniki drażniące. Można do nich zaliczyć m.in.

- Nadużywanie głosu - zapalenie krtani bardzo często dotyka mówców, nauczycieli, wokalistów i inne osoby, które nadużywają głosu. Dotyczy to również tych, którzy używają go w sposób niewłaściwy (np. często krzycząc).

- Papierosy - z nawracającym zapaleniem krtani nierzadko borykają się palacze. Papierosy mogą powodować pogrubienie strun głosowych.

- Alkohol - prowadzi do chemicznego podrażnienia krtani. Zachodzą tutaj podobne zmiany, jak w przypadku palenia papierosów.

- Refluks przełyku (GERD) - kwas żołądkowy, który cofa się z żołądka do przełyku działa drażniąco na krtań. Chrypka zwykle zauważalna jest rano, ponieważ opisywana choroba nasila się w pozycji leżącej.

- Niekorzystne warunki otoczenia - mogą być one związane z wykonywaną pracą zawodową. Przewlekłe zapalenie krtani może pojawić się u osób narażonych na opary chemiczne lub przemysłowe.

Charakterystyczne objawy

Do najpowszechniejszych objawów zapalenia krtani można zaliczyć m.in.:

- zachrypnięty głos,

- trudności z mówieniem,

- gorączka,

- ból gardła,

- kaszel,

- potrzeba odchrząkania,

- pogorszone samopoczucie,

- katar,

- ból głowy,

- u dzieci świszczący oddech i wzmożone ślinienie.

Uwaga! Ostre zapalenie krtani jest zaraźliwe!

Leczenie zaczyna się od "oszczędzania" głosu

W przypadku łagodnego zapalenia krtani podstawę jest nawilżenie głosu, a także jego "oszczędzanie". Lekarz może zalecić specjalne pastylki do ssania. W przypadku przewlekłego schorzenia konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Ropne zapalenie nagłośni wymaga hospitalizacji. W przypadku dzieci rekomendowane są inhalacje (z dodatkiem antybiotyków lub innych preparatów). Ważne jest wyeliminowanie czynników drażniących, które wywołują schorzenie.

Opracowanie: