Raz na jakiś czas krwawienie z nosa może zdarzyć się każdemu. Powody mogą być bardzo błahe, ale mogą też świadczyć o ciężkiej chorobie, która właśnie krwawieniem z nosa się objawia.
Najczęstszą przyczyną są po prostu urazy mechaniczne, czyli różnego typu uszkodzenia błony śluzowej nosa (uderzenie w nos, drapanie się w nosie). Zostaje ona naruszona, a naczynia krwionośne zaczynają krwawić. Może do tego doprowadzić choćby katar w przebiegu infekcji czy alergiczny nieżyt nosa. Tego typu krwawienia są z reguły mało intensywne i ustają po opanowaniu przyczyny (a więc katar zostaje wyleczony, a rana się goi).
Każdy z nas posiada w przedniej części przegrody nosa tzw. splot Kiesselbacha. To jest najczęstsze miejsce krwawień - ten splot, czyli połączenie naczyń krwionośnych, jest u niektórych osób bardzo wrażliwy, naczynia krwionośne są tutaj położone powierzchownie i nie potrzeba dużo, żeby krew zaczęła się lać.
Krwawienie z nosa jest także następstwem wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Zdarza się w przypadku nieleczonego lub źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego. Kolejną częstą przyczyną są stosowane leki. Jeśli dana osoba ma schorzenia kardiologiczne i zażywa leki przeciwkrzepliwe, to ich przedawkowanie bądź po prostu niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do krwawienia, nie tylko z nosa, ale również z przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy nawet do mózgu. Szeroko stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne używane w przypadku bólu czy gorączki jak np. kwas acetylosalicylowy, ketoprofen czy ibuprofen także mogą powodować krwawienia, szczególnie u osób wrażliwych na dany typ leku.
Ponadto przewlekłe stosowanie lub nadużywanie kropli do nosa na katar czy donosowych sterydów w pewnym momencie mogą spowodować nadmierne wysuszenie i uszkodzenie błony śluzowej nosa. Podobnie narażenie na substancje drażniące - palenie papierosów, zażywanie tabaki czy przebywanie w środowisku, gdzie wdychamy substancje chemiczne (np. farby czy lakiery). Niekiedy mogą pojawiać się przy okazji schorzeń hematologicznych czyli chorób krwi.
Owszem, mogą być. Gdy są bardzo obfite, mogą doprowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i przetaczania krwi. Jednokrotne krwawienie z nosa może przytrafić się tak naprawdę każdemu, z błahego powodu. Jeśli jednak krwawienia nawracają, pojawiają się regularnie albo jeśli są intensywne - koniecznie trzeba zasięgnąć pomocy lekarskiej.
Nie jesteśmy w stanie stwierdzić od razu, czy świadczy to o ciężkiej chorobie. Niekiedy jednak krwawienia informują nas o poważniejszych schorzeniach, poza wspomnianymi wcześniej warto wspomnieć o takich jak niewydolność wątroby czy niewydolność nerek. Niebezpieczne krwawienie, to przede wszystkim takie, które jest intensywne lub się powtarza, a także takie, któremu towarzyszą inne niepokojące pacjenta objawy.
Konieczne jest, żeby pacjent zgłosił się do lekarza i sprawdził, czy nie jest na coś poważnie chory. Lekarz przede wszystkim przeprowadzi wywiad i uzyska informacje na temat dotychczasowych schorzeń pacjenta, zażywanych leków, a także czy w rodzinie chorego występowały określone choroby. Niezbędny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Należy także wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia, płytki krwi, parametry krzepnięcia, próby wątrobowe, parametry nerkowe. Polecam także skonsultować się z laryngologiem, by określić lokalizację krwawienia i zatamować krwotok.
Istotne jest, aby zwrócić uwagę na ogólny stan krwawiącej osoby. Osoby starsze i schorowane dużo gorzej znoszą utratę krwi niż ludzie młodzi. Zdrowemu człowiekowi w pełni sił utrata nawet 200 ml krwi nie zrobi większej krzywdy, a ktoś w podeszłym wieku może z tego powodu nawet dostać zawału serca. Ciężko stwierdzić, gdzie dokładnie przebiega granica między "normalnym" a "podejrzanym" krwawieniem. Ważne jest, aby w porę reagować, by zatamować krwotok z nosa - nie zawsze wystarczają powszechnie znane sposoby tamowania krwawienia, czasami potrzebna jest pilna interwencja laryngologiczna. Bacznie obserwujmy swoje ciało i sygnały jakie nam wysyła, aby nie przeoczyć "czerwonego światła" , którego pierwszą manifestacją może być właśnie krwotok z nosa.