Za rozwój endometriozy w połowie odpowiadają czynniki wrodzone, zależne od genów. Natomiast druga połowa to czynniki związane ze stylem życia. Choroba ma zróżnicowany przebieg i powoduje objawy o różnym nasileniu. Higieniczny tryb życia, właściwa dieta, ruch, mało stresu częściowo chronią przed chorobą. Dla wielu kobiet endometrioza to poważny problem. Niektóre kobiety mogą żyć z chorobą nie mając ewidentnych dolegliwości.

Endometrioza to narastający problem medyczny i społeczny. Statystycznie choroba dotyka od 10. do 15. procent populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym. Dodatkowo ta przewlekła choroba odgrywa rolę przez całe życie pacjentki i w wielu jego aspektach.  

Wpływa na życie zawodowe i rodzinne, obniżając jego jakość. Nieleczona albo leczona nieprawidłowo, może powodować liczne konsekwencje - mówi RMF FM dr n. med. Radosław Maksym z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP Szpital św. Zofii. To choroba szczególna, nie oczywista pod względem przebiegu. Przykładowo, do rozpoczęcia leczenia nie potrzebujemy pełnej diagnostyki operacyjnej i potwierdzenia histopatologicznego jak przed laty. W chwili obecnej obowiązują rekomendacje zarówno europejskie, jak i polskie, które mówią, że w zasadzie endometriozę rozpoznajemy na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego, USG, badań obrazowych i objawów klinicznych pacjentki. Obecnie nie jest potrzebna laparoskopia, żeby endometriozę rozpoznać i tym bardziej, żeby ją zacząć leczyć. Leczenie powinno być rozpoczęte dużo wcześniej. Operacja zarezerwowana jest dla wyjątkowych sytuacji - wyjaśnia.

Dieta w endometriozie

Endometriozy nie można zwykle definitywnie wyleczyć. To choroba przewlekła i nawracająca, która wymaga właściwego postępowania przez całe życie. Podstawą jest leczenie hormonalne, jednakże w niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Problemem, nie tylko w Polsce, jest nadal późne rozpoznanie choroby.

Objawy nie zawsze są jednoznaczne, są często bagatelizowane na wczesnym etapie przez pacjentki ale także przez niektórych lekarzy - podkreśla dr Radosław Maksym. Pacjentki mogą przyzwyczaić się częściowo do dolegliwości. Dlatego świadomość, zarówno wśród pacjentek, jak i wśród lekarzy i rodzinnych, i ginekologów, jest bardzo istotna - zaznacza.

Poza leczeniem farmakologicznym i operacyjnym istotne jest kompleksowe podejście do leczenia. Zdrowy styl życia i właściwa dieta to potężne narzędzia w walce z chorobą.

Dieta, która zawiera mało substancji prozapalnych i jest bogata w antyoksydanty oraz zdrowy styl życia chronią przed rozwojem endometriozy. Odpowiednie postępowanie może również zatrzymać rozwój powstałych ognisk - zwraca uwagę specjalista. Natomiast w momencie, kiedy rezygnujemy z leczenia, styl życia jest nieuregulowany, pacjentka ma dużo stresów, a dieta jest bogata w produkty wysoko przetworzone, zawiera kwasy omega 6 i trans, to wiadomo, że stan zapalny się nasila. Ma to wpływ na układ immunologiczny. Endometrium może implantować się nieprawidłowo w jamie otrzewnej, nie jest rozpoznawane przez układ immunologiczny i zaczyna się chorobowy cykl, który doprowadza ostatecznie do rozwoju endometriozy i nasilenia jej objawów - tłumaczy.

Jaka dieta w endometriozie?

Zobacz również:

Duża zawartość kwasów omega 3, dieta bogata w warzywa zielone, w których jest dużo roślinnych antyoksydantów, bioflawonoidów - wymienia lekarz. Niwelacja stanu zapalnego, usuwanie wolnych rodników są tutaj bardzo korzystne. Oczywiście są pacjentki, które z różnych względów próbują też jakichś szczególnych diet i na pewno warto, żeby każda pacjentka sama spróbowała i sama zobaczyła, co jej w diecie służy i po jakich produktach czuje się najlepiej. Można to oczywiście zrobić po konsultacji z dietetykiem, dietetykiem klinicznym, który jest w stanie próbą leczenia dietetycznego pokierować - dodaje.

Kobiety narażone na endometriozę nie powinny sięgać po produkty wysoko przetworzone, bogate w łatwo dostępny cukier, węglowodany proste, które nasilają stan zapalny w organizmie. Podobnie produkty poddawane obróbce technicznej, przemysłowej, w których jest dużo konserwantów.

Niektóre produkty i konserwanty nie odgrywają też bezpośredniej roli w endometriozie, ale zaburzają również florę jelitową, powodują zaburzenia mikrobioty i zaburzenia immunologiczne. Przekłada się to na rozwój choroby w sposób oczywisty - wyjaśnia dr Maksym.

Lekarz podkreśla też fizjoterapię, która może wesprzeć leczenie.

Przez ćwiczenia i sport pacjentki poprawiają swoją jakość życia i zmniejszają objawy choroby - mówi nam dr Maksym. Fizjoterapia, dieta, a przede wszystkim leczenie hormonalne prowadzone pod opieką ginekologa, to taka podstawowa triada w przypadku endometriozy. Leczenie musi być kompleksowe i komplementarne, aby było skuteczne - podkreśla.

Opracowanie: