Hiperurykemia to zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi, ściśle związane z wieloma chorobami cywilizacyjnymi m.in. chorobami serca. Jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, występującym na całym świecie. W Polsce problem ten może dotyczyć około 5-7 mln pacjentów. Jak rozpoznać hiperurykemię i skutecznie z nią wygrać? Pomoże nam w tym 5 prostych kroków.

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podwyższone stężenie kwasu moczowego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i może dotyczyć każdego - nawet osób młodych.  Tymczasem wystarczy kilka kroków aby skutecznie zminimalizować ryzyko groźnych powikłań wynikających z hiperurykemii.

Jak walczyć z hiperurykemią?

1.     Zbadaj się

Podstawą wszelkich działań jest diagnoza. Badanie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi jest prostym badaniem, które należy przeprowadzać regularnie i rutynowo. Nawet jeśli lekarz go nie zleci  - powinniśmy poprosić o jego wykonanie. Wartości powyżej 5 mg/dl są alarmujące, szczególnie pacjentów z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.

2.     Bierz pod uwagę choroby współwystępujące

Hiperurykemia rzadko występuje samodzielnie. Bardzo często idzie zaś w parze z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze i odbyte udary czy zawały serca, a także wieloma chorobami metabolicznymi (cukrzyca, miażdzyca). Dlatego, jeśli cierpimy na tego typu schorzenia, powinniśmy tym bardziej uważać na poziom kwasu moczowego w naszym organizmie - pamiętajmy, że jego nadwyżka może jedynie pogorszyć nasz stan i mieć wpływ na dalszy rozwój choroby.

3.     Zmień styl życia

Podjęcie odpowiedniej diety oraz regularnej aktywności fizycznej stanowi podstawę walki z hiperurykemią, jednocześnie leżąc całkowicie w naszych rękach. Powinniśmy unikać przede wszystkim produktów bogatych w puryny, które stymulują wzrost kwasu moczowego we krwi, takich jak wyciągi z mięsa i kości, podroby. Dania powinny opierać się owocach, produktach zbożowych i mlecznych. To najprostsza zmiana naszej codzienności, którą możemy wprowadzić już dziś, by poprawić stan naszego zdrowia.

4.     Postaw na leczenie

Nasz styl życia, a więc codzienna dieta i aktywność fizyczna, mają wpływ na stężenie kwasu moczowego we krwi. Ale, choć niezwykle istotne, nawet najbardziej rygorystyczna, zdrowa dieta i częsty, intensywny wysiłek fizyczny, są w stanie obniżyć ryzyko wystąpienia hiperurykemii zaledwie o 15%! Podstawą leczenia jest więc nie tylko zmiana stylu życia, ale także podjęcie odpowiedniej farmakoterapii, którą zleci lekarz - tylko wtedy uzyskamy założone efekty.

5.     Osiągnij cel terapeutyczny

... i utrzymaj go! Kluczem do sukcesu jest podtrzymanie terapii, czyli stosowanie się do zaleceń lekarza, ciągłe dostosowanie diety oraz aktywności fizycznej, a przede wszystkim regularne monitorowanie stężenia kwasu moczowego. Tylko to uchroni nas przed powrotem hiperurykemii w przyszłości!