Po tym, jak Justin Bieber ogłosił, że robi sobie przerwę w występach z powodu paraliżu jednej strony twarzy, wielu internautów poszukuje informacji o tej rzadkiej chorobie. Co ją wywołuje i jakie objawy powoduje?

W filmie opublikowanym na Instagramie piosenkarz Justin Bieber oznajmił, że zdiagnozowano u niego zespół Ramsaya Hunta. Jest powikłaniem półpaśca i dotyka nerwu twarzowego w pobliżu jednego ucha.

W niektórych sytuacjach, jak w przypadku Biebera, choroba może powodować paraliż twarzy, a także utratę słuchu w jednym uchu.

Zespół Ramsaya Hunta jest wywoływany przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Jednak po jej wyleczeniu, wirus ten nie znika. Wiele lat później może się reaktywować, wpływając na nerwy twarzowe.

Objawy zespołu Ramsaya Hunta:

  • Silny ból w uchu


  • Bolesna wysypka na błonie bębenkowej, przewodzie słuchowym, płatku ucha, języku i podniebieniu po stronie zajętego nerwu


  • Ubytek słuchu z jednej strony


  • Zawroty głowy


  • Osłabienie jednej strony twarzy powodujące trudności w zamykaniu jednego oka, spożywaniu posiłków (wypadanie jedzenia z kącika ust), wykonywaniu ruchów mimicznych, a także opadanie twarzy i jej paraliż po jednej stronie.


Jeśli leczenie nie zostanie wprowadzone na czas, może dojść do trwałych powikłań jak osłabienie mięśni twarzy i głuchota.

W filmie zamieszczonym w sieci Bieber wyjaśnił, że musiał odwołać swoje nadchodzące koncerty z powodu paraliżu twarzy spowodowanego chorobą.

(...) To z tego wirusa, który atakuje nerw w moim uchu i nerwy twarzowe i powoduje paraliż mojej twarzy - powiedział. Jak widać, to oko nie mruga. Nie mogę uśmiechać się po tej stronie twarzy. To nozdrze się nie porusza.

Zmartwionym fanom, wokalista wyjaśnił, że w tym momencie nie jest w stanie występować na scenie. Lekarze zalecili 28-latkowi odpoczynek, a także zestaw ćwiczeń mięśni twarzy.