Popularna anemia czyli niedokrwistość, to mniejsza ilość hemoglobiny w organizmie. Może temu towarzyszyć zmniejszona liczba czerwonych krwinek. Są one składnikiem krwi produkowanym w szpiku kostnym. We wnętrzu czerwonych krwinek znajduje się hemoglobina, która odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek naszego ciała.

Niedobór hemoglobiny ma zły wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i może wywoływać różne negatywne objawy.

Jedną z przyczyn anemii może być nieprawidłowy proces produkcji czerwonych krwinek. Jeżeli w szpiku kostnym nie ma wystarczającej ilości substancji niezbędnych do zbudowania prawidłowych krwinek, to powstają one niepełnowartościowe i nie spełniają swojej funkcji.

Inna przyczyną może być zwiększony rozpad czerwonych krwinek, który najczęściej wynika z ich wad budowy uwarunkowanych genetycznie. Czasowa anemia może też być spowodowana nagłym krwotokiem.

Anemia to stosunkowo często występująca dolegliwość. U najmłodszych spotyka się najczęściej niedokrwistość z niedoboru żelaza, która może wystąpić nawet u 40 procent dzieci poniżej 2. roku życia, przy czym odsetek ten jest większy u dzieci wychowywanych w gorszych warunkach socjalnych.

Objawy anemii

Niedokrwistość objawia się ogólnym osłabieniem, łatwą męczliwością, zmniejszoną koncentracją, zawrotami i bólami głowy, kołataniem serca, dusznościami czy bladością skóry. Kiedy anemia wiąże się z niedoborem żelaza, można zaobserwować osłabienie kondycji włosów, zmiany paznokci, suchość skóry. U niemowląt może się ona objawić zwiększonym pragnieniem, apatią czy trudnością z karmieniem.

Niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie zmniejszonego stężenia hemoglobiny we krwi. Ocenia się liczbę i wielkość krwinek czerwonych, co w połączeniu z danymi uzyskanymi z wywiadu pozwala niekiedy na ustalenie przyczyny choroby.

Leczenie anemii

Sposób leczenia anemii jest uzależniony od przyczyny choroby. Kiedy brakuje żelaza - zaleca się pacjentowi przyjmowanie preparatów z tym pierwiastkiem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia jest przetaczanie czerwonych krwinek, a w skrajnych przypadkach przeszczep szpiku kostnego.

Anemię można wyleczyć, zwłaszcza taką, która wynika z niedoborów. Niedokrwistość, która jest uwarunkowana genetycznie leczy się przetaczaniem krwi, lub przeszczepem szpiku. W tym przypadku niektóre objawy mogą towarzyszyć chorym do końca życia.

Żeby uchronić się od anemii warto stosować urozmaiconą dietę bogatą w zielone warzywa (pietruszka, szczypiorek) mięso i projekty pełnoziarniste. Trzeba pamiętać, że żelazo wchłania się lepiej, gdy jest spożywane razem z produktami bogatymi w witaminę C. Z kolei wchłanianie żelaza osłabiają związki zawarte w kawie i herbacie.

źródło: Medycyna Praktyczna
(ag)