Na katar, ból głowy, czy kaszel nie pomogą antybiotyki. Według lekarzy, pacjenci często domagają się tych leków, które traktowane są jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Zbyt częste stosowanie antybiotyków sprawia jednak, że bakterie się na nie uodparniają.

Historia antybiotyków niedługo będzie miała już 100 lat. Za pierwszy antybiotyk uznaje się penicylinę odkrytą w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga, który zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią Penicillium notatum powstrzymuje wzrost kultur bakterii z rodzaju Staphylococcus.  Dzisiaj antybiotyki są powszechnie stosowane, ale nie zawsze pacjenci wiedzą, jak prawidłowo powinno wyglądać leczenie.

Pamiętajmy, że antybiotyki są lekami, które stosujemy przy leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym, czyli na wirusy ten lek nie działa. Przy typowym przeziębieniu, infekcji grypowej, grypopochodnej użycie antybiotyku nie ma istotnego znaczenia, na wirusy nie zadziała - mówi w rozmowie z naszym reporterem Piotrem Bułakowskim Marzena Kuliś, lekarze specjalista chorób zakaźnych z Zespołu Kontroli Zakażeń Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie.

Antybiotyk to nie panaceum

Lekarze podkreślają, że zbyt często pacjenci przychodzą po antybiotyki, traktując je jak leki na wszystko. Oczekiwanie pacjenta i niezadowolenie wręcz, że nie dostał takiego leku się zdarza. Pamiętajmy, że powinniśmy bardzo rozważnie stosować antybiotyki, tym bardziej, że pula tych leków przez te kilkanaście lat się nie zmieniła, są to te same grupy leków. Bakterie są tutaj bardzo sprytne i potrafią generować szereg mechanizmów obronnych. Nierozważne i niewłaściwe stosowanie antybiotyków może spowodować, że wyhodujemy szczepy bakterii, które będą odporne - mówi Marzena Kuliś. 

Czy biorąc antybiotyki powinniśmy jeszcze dodatkowo wprowadzić suplementację probiotykami, czy lekami osłonowymi? O tym powinien zdecydować lekarz, który uwzględni wiek pacjenta, jego choroby, kondycję, szereg elementów, które wpływają na terapię - czas trwania leczenia, dawki i rodzaj antybiotyku. Są pacjenci, którzy będą wymagali takich działań, ale czasem wystarczy odpowiednia dieta. 

Jakie są błędy w przyjmowaniu antybiotyków?

Czasem pacjenci zapominają, żeby przyjmować lek o określonych godzinach, zdarza się też, że nie popijają go wodą, czy herbatą. Tutaj trzeba unikać soków, szczególnie grejfrutowego. Zdarza się też, że pacjenci biorą nie taką dawkę jaką trzeba. Pamiętajmy też, że po ustąpieniu objawów choroby powinniśmy odstawić antybiotyki . Im dłużej je stosujemy, tym zwiększamy antybiotykoodporność - mówi lekarz.

Specjaliści apelują też, aby nie przekazywać innym swoich dawek antybiotyków. Nawet jak ktoś ma podobne objawy chorobowe, to nie znaczy, że dany lek będzie mu wskazany. Przyjmowanie antybiotyków bez konsultacji może być groźne.

Pamiętajmy też, aby leki przechowywać zgodnie z zaleceniem na ulotce i nie wyrzucać ich do śmieci. Najlepiej wyrzucić je do specjalnych pojemników w aptekach. 

SPRAWDŹ: Picie alkoholu na diecie. Dozwolone, czy nie?

Opracowanie: