To nie tylko ból brzucha, biegunki i osłabienie. Podczas zaostrzeń nie da się normalnie żyć – przyznają pacjenci zmagający się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Cierpi na nią m.in. Agata Młynarska. W mediach społecznościowych, dziennikarka dzieli się szczerym wyznaniem: "Pytacie, co mnie boli? Czasami, jak to się mówi - "cały człowiek". (...) Nie odpuszczę walki o życie bez bólu, aktywne i radosne".
Agata Młynarska, dziennikarka, konferansjerka i prezenterka telewizyjna, od lat walczy z przewlekłą chorobą Leśniowskiego-Crohna. Swoimi przemyśleniami odnośnie swojego stanu zdrowia dzieli się w mediach społecznościowych. Na instagramowych profilu podzieliła się niezwykle osobistym wyznaniem:
Na tym zdjęciu uśmiecham się, bo uśmiech dodaje mi siły. Każdego dnia staram się o ten uśmiech. Tak, staram się bardzo. Mam lepsze, gorsze i dużo gorsze dni. Z osobami doświadczającymi bólu zawsze tak jest. Dużo nas kosztuje bycie w dobrej formie. Najpierw temu zaprzeczałam, potem z tym walczyłam, jeszcze później odliczałam dni, z nadzieją, że każdy już jest, w tym bólu ostatni, a teraz jakoś się z tym godzę.Pytacie, co mnie boli? Czasami, jak to się mówi - "cały człowiek". Ból wędruje po mnie z upodobaniem. Raz sobie pomieszka w stopach i nogach, potem powędruje do kolan, posiedzi w palcach rąk i łokciach, odwiedzi ramiona - tłumaczy.
Dalej dziennikarka wyjaśnia, że zmaga się z: chorobą Leśniowskiego-Crohna, która "daje rzuty na różne organy"; spondyloartropatią i fibromialgią. Jestem leczona najlepiej jak się da, przez znakomitych lekarzy. Sama też już jestem niezłym ekspertem. Cały czas uczę się o swojej chorobie. To pacjent przecież jest zawsze najlepszym źródłem wiedzy o sobie! - czytamy.
Prezenterka podkreśla, że zmieniła swój tryb życia: ćwiczy, odpoczywa, je to, co może i działa:
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieswoistym zapaleniem jelita, czyli ciężką, trwającą całe życie chorobą. Należy do chorób autoimmunizacyjnych, których etiologia nie została do końca wyjaśniona. Zmiany zapalne towarzyszące chorobie mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego od jamy ustnej po odbyt.
Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
- Osłabienie, czasami gorączka, chudnięcie
- Niedokrwistość
- Ból brzucha nasilający się zwłaszcza po posiłku, biegunki,
- U niektórych pacjentów pierwsze objawy przypominają zapalenie wyrostka robaczkowego,
- U części chorych pierwszymi objawami są owrzodzenia, ropnie i przetoki w okolicy odbytu.
Wybór sposobu leczenia zależy od lokalizacji zmian, nasilenia choroby i występowania powikłań. Postępowanie jest modyfikowane w zależności od reakcji na leczenie i jego tolerancji przez chorego.
Leczenie obejmuje zarówno odpowiedni tryb życia, dietę, jak i stosowanie leków, czasem także leczenie chirurgiczne.
Jak podaje portal "Medycyna Praktyczna", zalecenia ogólne dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego i Crohna obejmują:
- Zaprzestanie palenia tytoniu - duże znaczenie w zapobieganiu nawrotom u chorych palących.
- Unikanie innych czynników powodujących zaostrzenia - profilaktyka chorób infekcyjnych (zarówno dróg oddechowych, jak i przewodu pokarmowego), unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSLPZ), nadmiernego stresu.
- Uzupełnianie niedoborów: leczenie odwodnienia, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, hipoalbuminemii (niedoboru białka) i niedokrwistości, a w postaci z zajęciem jelita krętego lub po jego wycięciu - niedoboru witaminy B12.
Źródło: rmf.fm, mp.pl, zdrowie.pap.pl, Agencja Badań Medycznych