Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów w nerkach i drogach moczowych. Choroba ta czasami nie daje żadnych objawów. Nasz ekspert lek. Krzysztof Błecha, poleca sprawdzone mieszkanki ziołowe na problemy z układem moczowym.
Zakażenia dróg moczowych towarzyszą z reguły osobom chorym na kamicę nerkową, cukrzycę, dnę moczanową oraz osobom, które nadużywają leków przeciwbólowych. Częste są także u pacjentów obłożnie chorych, z upośledzoną odpornością oraz wśród tych, u których wystąpiła konieczność zastosowania cewnika. Główną przyczyną ostrych infekcji dróg moczowych jest pałeczka okrężnicy E. coli, która odpowiada nawet za 85 proc. zakażeń.
Panie generalnie częściej zapadają na infekcje dróg moczowych. Statystycznie co druga kobieta przechodzi przynajmniej raz w życiu zapalenie pęcherza moczowego. Jest to związane z budową anatomiczną. Infekcje u płci żeńskiej występują częściej we wczesnym dzieciństwie oraz w okresie ciąży i połogu.
U mężczyzn stany zapalne dróg moczowych pojawiają się w wieku późniejszym i prowokowane są między innymi zaburzeniami odpływu moczu wynikającymi z powiększania się prostaty.
W profilaktyce i terapii zakażeń w obrębie układu moczowego najlepiej sprawdzają się mieszanki ziołowe. Stanowią one połączenie surowców o różnych właściwościach (moczopędnych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwkamiczych). Poniżej przedstawiono przykład receptury ziołowej, stosowanej przez słynnego zielarza zakonnego, franciszkanina, Ojca Grzegorza Srokę:
Z powyższej tabeli wynika, że każdy z wymienionych surowców zielarskich wykazuje działanie prozdrowotne i lecznicze w przypadku dróg moczowych. Ponadto wchodzą one ze sobą w interakcje, które potęgują ich działanie terapeutyczne.
Poza typowymi surowcami zielarskimi podawanymi w postaci naparów lub kropli od kilkunastu lat zaleca się osobom chorym na infekcje dróg moczowych spożywanie żurawiny. Może ona być stosowana w postaci owoców lub soku, które mają stosunkowo cierpki smak i często łączone są z syropem cukrowym, co nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie ekstraktów z żurawiny. Żurawina posiada właściwości antyadhezyjne, czyli utrudnia przyleganie kolonii bakteryjnych do ścian dróg moczowych. Warto łączyć ją z surowcami o właściwościach moczopędnych, np. zawartymi w powyższej mieszance ziołowej.