Pokrzywa skutecznie obniża poziom cukru we krwi i usuwa z organizmu wszelkie zalegające w nim toksyny. Potencjał pokrzywy wykorzystywany jest także na różne sposoby w kosmetyce. Przyjrzyjmy się tej cennej roślinie bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.
Dobroczynne właściwości lecznicze pokrzywy doceniali już starożytni, którzy wykorzystywali ją w różnorakich kuracjach oczyszczających oraz do łagodzenia bólu rozmaitego pochodzenia, między innymi tego mającego podłoże migrenowe.
Dzieciom pokrzywa kojarzy się z mało przyjemnym odczuciem pieczenia, ale dorośli doskonale wiedzą, że choć ziele potrafi poparzyć skórę, to nic złego z jego strony nam nie grozi. Wręcz przeciwnie. Pomoże nam złagodzić, a często też pozbyć się przykrych dolegliwości:
- Dzięki solidnej porcji przeciwutleniaczy oraz witamin, między innymi tych z grupy B oraz C i K, pokrzywa pomaga między innymi w zaburzeniach przemiany materii wywołanych niedoborem niektórych mikroelementów.
- Łagodzi również dolegliwości towarzyszące nieżytom układu pokarmowego, takich jak biegunka, nieżyt żołądka, nieżyt jelita.
- Znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości i schorzeń układu moczowego oraz towarzyszących im stanów zapalnych.
- Po pokrzywę powinni też śmiało i często sięgać diabetycy oraz osoby zmagające się z bólami stawów i mięśni. Wspomaga leczenie cukrzycy oraz reumatyzmu.
- Pokrzywa - z uwagi na bogactwo żelaza, fosforu, magnezu, manganu i wapnia - szczególnie zalecana jest osobom zmagającym się z anemią, niedokrwistością oraz zaburzeniami krzepliwości krwi. Doskonale wzmocni też układ odpornościowy osób narażonych na nadmierne zmęczenie i stres.
- Idealnie wpływa też na kondycję naszych włosów i paznokci. Ponadto redukuje łupież, łojotok i trądzik.
Najlepszą bazę pod herbatkę stanowią młode pędy pokrzywy. Do przyrządzenia jednej filiżanki herbaty potrzebna nam będzie 1 łyżeczka ziół. Zalewamy je 1/4 litra wrzątku. Przykrywamy spodeczkiem i pozostawiamy do zaparzenia. Dla uzyskania najlepszych rezultatów leczniczą herbatkę należy pić trzy razy dziennie. W przypadku dolegliwości i schorzeń układu moczowego zaleca się co najmniej jednotygodniową kurację.
Syrop z pokrzywy znajduje zastosowanie w leczeniu anemii, niedokrwistości, braku krzepliwości krwi, problemów skórnych i astmy.
Potrzebne składniki:
- 1 kg młodych liści pokrzywy
- 2,5 l wody
- 2,5 kg cukru
Liście umyj i włóż do garnka z wodą. Duś pokrzywy na średnim ogniu przez godzinę. Następnie odcedź liście, a do pozostałego płynu dodaj cukier i zamieszaj aż do jego rozpuszczenia się. Otrzymany syrop przelej do słoika lub szklanej butelki i zakręć.
Potrzebne składniki:
- 400 g świeżych młodych liści pokrzywy
- sok z 6 dużych cytryn
- 800 g cukru
- 5 łyżek miodu
- 1 litr filtrowanej wody
Pokrzywę umyj i posiekaj. Do garnka wlej wodę i dodaj cukru. Zagotuj wodę z cukrem, potem duś syrop przez 5 minut. Posiekaną pokrzywę przełóż do ceramicznej miski, a następnie zalej ją syropem. Przykryj talerzem lub pokrywką, pozostawiając na 10 minut. Teraz dodaj sok z cytryny i miód. Odcedź liście pokrzywy na sicie lub gazie. Syrop przelej do czystej butelki lub słoika. Zakręć i przechowuj w ciepłym, ciemnym miejscu.
Korzenie wykopane wiosną lub jesienią umyć dokładnie szczotką, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę, następnie zalewamy 38-40% alkoholem i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.
8-10 pełnych garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać wodą w pięciolitrowym garnku i na małym ogniu ogrzewać do zagotowania. Zdjąć z ognia i pozostawić na 5 minut do naciągnięcia.
(mc)