Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Oznacza, że każdy – poza dziećmi do 4 lat - powinien mieć maskę, apaszkę, szalik lub cokolwiek, co ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Jak prawidłowo obchodzić się z maseczkami, a także z rękawiczkami, najlepiej wiedzą, ci którzy używają ich w codziennej pracy - jak dentyści w swoich gabinetach. Przekonajcie się, czy właściwie chronicie się przed koronawirusem.

W dobie koronawirusa wielu z nas dowiedziało się o istnieniu różnych klas maseczek. Obecnie najbardziej skuteczne w zapobieganiu przenoszenia wirusa są maseczki FFP3 (N99) i one są polecane dla osób mających kontakt z osobami z potwierdzonym zakażeniem (np. lekarze ze szpitali jednoimiennych, specjaliści chorób zakaźnych, dentyści, pielęgniarki, ratownicy, itp.). Maseczki FFP2 (N95) mają nieco niższą skuteczność. W przypadku braków maseczek organizacje światowe dopuszczają stosowanie zwykłych maseczek chirurgicznych.

Jak prawidłowo stosować maseczki?

1. Zakładanie maseczki zaczynamy od umycia bądź zdezynfekowania rąk przez przynajmniej 20 sekund.

2. Następnie bierzemy maskę i dopasowujemy ją do twarzy. Należy upewnić się że zakrywa w pełni usta i nos i szczelnie przylega do twarzy. Powinna obejmować jak największy obszar twarzy.

3. Po założeniu należy unikać dotykania zewnętrznej strony maski. W wypadku, gdy się jej dotknie w ciągu dnia należy umyć ręce bądź je zdezynfekować preparatem alkoholowym.

4. Jeśli maseczka zrobi się wilgotna należy ją zmienić i należy pamiętać, że maseczki jednorazowe można stosować tylko jednokrotnie.

5. Aby zdjąć maskę należy chwycić ją za troczki i nie dotykając przodu maski wyrzucić ją do zamykanego pojemnika. Po zdjęciu maski należy umyć ręce dokładnie wodą z mydłem, pamiętając że powinno to trwać przynajmniej 20 sekund

Jeśli nie dysponujemy maseczkami chirurgicznymi, maseczkami FFP2 (N95) lub FFP3 (N99) możemy samodzielnie wykonać maseczki z różnych materiałów. W internecie można znaleźć gotowe wykroje, opisy, a nawet tutoriale, jak samodzielnie uszyć maseczki. Ciekawą opcją są maseczki bawełniane z kieszenią np. na wymienny wkład PM2,5.

Trzeba jednak zaznaczyć, że maseczki chirurgiczne mają dużo lepsze dopasowanie od maseczek robionych w domu. Zwiększenie jednak ilości warstw powoduje zmniejszenie przepuszczalności masek.

Z czego najlepiej zrobić maseczkę?

SARS-CoV-2 ma cząsteczki o średnicy 0,05 do 0,2 µm (50-200nm).

W 2013 roku Davies i współpracownicy opublikowali wyniki swoich badań w magazynie Disaster Medicine And Pubic Health Preparedness (Medycyna katastrof i gotowość zdrowia publicznego). Przedstawili w nich nieprzepuszczalność różnych materiałów dla cząsteczek o średnicy 0,02µm (czyli mniejszych od SARS-CoV-2). Skuteczność maseczki chirurgicznej wynosiła 89%, a zwykły szal miał tę skuteczność na poziomie 49%. Oznacza to, że nawet nieprofesjonalnie wykonana maseczka zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem prawie o połowę.

Jak prawidłowo zakładać rękawiczki?

1. Zakładanie rękawiczek zaczynamy od mycia rąk wodą z mydłem przez przynajmniej 20 sekund.

2. Wyjmujemy jedną rękawiczkę z opakowania i chwytamy za zwiniętą część, która ma być na wysokości nadgarstka. Trzymając tylko za tą część nakładamy rękawiczkę na całą dłoń.

3. Następnie bierzemy drugą rękawiczkę i powtarzamy czynność. W tym miejscu warto pamiętać żeby nie dotykać od tego momentu rękawiczkami twarzy ani maseczki.

4. Jeśli chcemy zdjąć rękawiczki chwytamy zewnętrzną część rękawiczki na wysokości nadgarstka i zdejmujemy wywracając zewnętrzną część rękawiczki do środka. Nadal trzymając rękawiczkę wsuwamy pomiędzy drugą rękawiczkę i dłoń palce i zdejmujemy rękawiczkę wywijając ją na pierwszą rękawiczkę.

5. Zużyte rękawiczki następnie wrzucamy do zamkniętego pojemnika na śmieci.

Opracowanie: