Receptor, który ułatwia wnikanie SARS-CoV-2 do komórek, występuje w mniejszych ilościach w łożysku ciężarnych kobiet zakażonych koronawirusem, niż u ciężarnych bez tej infekcji – informuje pismo “American Journal of Pathology”.

To może tłumaczyć, dlaczego - choć kobiety ciężarne chorują na Covid-19 - odsetek stwierdzonych transmisji SARS-CoV-2 z matki na dziecko podczas ciąży jest bardzo mały. 

Naukowcy amerykańscy z Boston University School of Medicine, Boston Children’s Hospital oraz z Johns Hopkins University przeprowadzili badania na łożyskach pozyskanych od dwóch grup kobiet, które urodziły w okresie od lipca 2020 do kwietnia 2021 r. Pierwsza grupa pań miała prawidłowo przebiegającą ciążę i nie była zakażona koronawirusem. Druga grupa miała stwierdzoną infekcję SARS-CoV-2 podczas ciąży i rozwinęła Covid-19. 

Skoncentrowano się na białku ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), które jest receptorem, za pośrednictwem którego SARS-CoV-2 wnika do komórek. Białko to pełni ważną rolę m.in. w regulacji ciśnienia krwi. 

Analizy ujawniły, że choć w komórkach łożyska u kobiet zakażonych koronawirusem powstawało więcej mRNA będącego matrycą do produkcji ACE2, to poziom tego białka w błonie komórek łożyska był znacznie obniżony. Z kolei stężenie rozpuszczalnej postaci ACE2 było podwyższone w surowicy krwi matki. 

Łożysko wykazuje wiele podobieństw do płuc

Sądzimy, że gdy kobieta ma Covid-19 podczas ciąży, łożysko pozbywa się ACE2, jako sposób na to, by zablokować przechodzenie SARS-CoV-2 do płodu - skomentowała współautorka pracy dr Elizabeth S. Taglauer z Boston University School of Medicine (USA). Jak podkreślają naukowcy, łożysko wykazuje wiele podobieństw do płuc, dlatego badanie go może pomóc w zrozumieniu szeregu chorób płuc, uwydatnia zarazem, jak ważną rolę może pełnić kontrola poziomu ACE2 w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. 

Zdaniem dr Taglauer, zrozumienie sposobu, w jaki łożysko w naturalny sposób chroni dzieci w łonie mamy przed Covid-19, może dostarczyć informacji potrzebnych do opracowania nowych terapii oraz strategii pomocnych w zapobieganiu szerzenia się infekcji SARS-CoV-2.