17 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią wcieli się w postacie z bajek w niecodziennym kalendarzu "Lekarze jak z bajki", który powstaje w krakowskim Teatrze Groteska. Dochód ze sprzedaży tego niecodziennego kalendarza zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

W czasie pandemii w relacje lekarz - pacjent wkroczyły dziwne stroje - kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, utrudniające zbadanie pacjenta, rozmowę, dotyk, zasłaniające uśmiech.

Cytat

Dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla dzieci oraz seniorów to dodatkowa trauma. Dzięki akcji "Lekarze jak z bajki" chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami, kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje - to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić .
Marcin Mikos, pomysłodawca akcji

Doborowa obsada

W niezwykłym kalendarzu w role m.in. Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków z bajek wcielą się m.in. dr Konstanty Szułdrzyński - kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb - małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski - zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń - koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek - ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im.S.Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im.J.Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów leczenia pacjentów z covid.

Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwem Medycyna Praktyczna oraz Szpitalem Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie i Szpitalem im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św.Eliasza.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim.

Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu z medykami sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Mecenasem kalendarza "Lekarze jak z bajki" jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Patronem medialnym akcji jest RMF FM.