„Wprowadziliśmy procedury - jako lekarza rodzinni - aby państwo mogli jak najwięcej kontaktować się z nami zdalnie, telefonicznie” – mówi dr Paulina Nowak w rozmowie z RMF FM o przygotowaniu do przeciwdziałania epidemii lekarzy rodzinnych. Jak przekonuje w rozmowie z Grzegorzem Jasińskim, RMF FM – najważniejsze teraz jest to – nie ulegać panice, a ze spokojem stosować się do zaleceń służb medycznych i sanitarnych.

Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że lekarze mogą mieć też trudności we właściwej ocenie sytuacji. Musimy  przeprowadzić wywiad. Zastanowić się, czy mieli państwo możliwość kontaktu z osobami chorymi, czy potencjalnie chorymi. Wprowadziliśmy procedury - jako lekarze rodzinni - aby państwo mogli jak najwięcej kontaktować się z nami zdalnie, telefonicznie - mówi dr Paulina Nowak o przygotowaniu do przeciwdziałania epidemii przez lekarzy rodzinnych.

Ministerstwo Zdrowia ogłasza kolejne przypadki zdiagnozowania zakażenia koronawirusem w Polsce. Co to oznacza dla pacjentów? Co jest istotne z perspektywy naszego kraju, to to, że jesteśmy krajem objętym już lokalną  transmisją, czyli potencjalnie możemy zakażać się od siebie w kraju, a nie tylko od osób wracających z zagranicy - przestrzega nasz ekspert.

Koronawirus u dzieci. Jakie są objawy?

Grupą wiekową, na którą warto zwrócić uwagę są dzieci. Dzieci bardzo często mają objawy 1 albo 2 dni. Potrafią też mieć objawy związane z nieżytem przewodu pokarmowego, mogą to też być objawy łagodnej infekcji dróg oddechowych - przypominające ostrzejsze przeziębienie. I takie dziecko się wyleczy, natomiast jest potencjalnie osobą, która może zakazić większą grupę ludzi - zwraca uwagę dr Nowak. Dlatego też zaleca się, żeby możliwie ograniczyć kontakt dziadków, czy osób starszych z dziećmi.

Zwolnienia lekarskie. Czy można dostać zwolnienie bez pojawienia się na wizycie lekarskiej?

W obecnej sytuacji możecie państwo dostać zwolnienie lekarskie telefonicznie, czy po konsultacji w inny -zdalny sposób z lekarzem, po weryfikacji przez lekarza i zakwalifikowania do odpowiedniej grupy - jeżeli objawy sugerują, że powinniście zostać w domu. Mamy taką możliwość teraz i należy ją wykorzystywać, żeby pacjenci jak najmniej poruszali się - zarówno środkami komunikacji miejskiej i żeby w mniejszej ilości pacjenci pojawiali się w przychodniach - to jest dla nas w tej chwili priorytet.

Co ważne - mowa oczywiście o przypadku, kiedy objawy nie wskazują na przypadek zakażenia koronawirusem. Osoba, która zostanie oceniona, jako potencjalnie zainfekowana koronawirusem również może dostać od lekarza rodzinnego zwolnienie, jednak jest zobligowana do poinformowania o swoim przypadku. Wtedy  zostanie wdrożona odpowiednia procedura, czy to nadzoru, czy kwarantanny. Należy się poddawać tym procedurom i przestrzegać zaleceń - w ten sposób uda nam się zahamować rozwój i  rozprzestrzenianie się wirusa - apeluje nasz ekspert.

Wizyty lekarskie. Czy w związku z zagrożeniem koronawirusem w szpitalach odwoływać wcześniej zaplanowane wizyty?

Jeżeli jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka zakażenia, czyli: jesteśmy seniorem, czy  osobą z dużymi obciążeniami zdrowotnym i mamy zaplanowane konsultacje, które nie są bardzo pilne proponuję  konsultować się z lekarzami i pytać, czy te konsultacje powinny się odbywać. Część  z nich oczywiście powinna się odbywać normalnie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy pacjenci przewlekle chorzy nie mają dostępu do lekarzy i konsultacji, związanych z danym schorzeniem - mówi dr Nowak.