Spokojnie przejdźmy przez tę sytuację, która się teraz dzieje. Bez paniki, ale zwracajmy baczną uwagę na to co się dzieje w jakich rejonach kraju – radzi nasz ekspert, lek. Paulina Nowak - specjalista medycyny rodzinnej i certyfikowany lekarz medycyny podróży w rozmowie z Grzegorzem Jasińskim, RMF FM. Pierwszy przypadek koronawirusa ostał już zdiagnozowany w Polsce. Jakie środki ostrożności powinniśmy zastosować? Ekspert odpowiadał na Wasze pytania.

Objawy koronawirusa  w 80 proc. są objawami łagodnymi - katar, kaszel, gorączka. Czasami przebiega także bezobjawowo - zauważa lek. Paulina Nowak. Pamiętajmy o tym, że mamy w swoim otoczeniu osoby, które mogą być chore przewlekle. Osoby, które mają obniżona odporność - przez leczenie immunosupresyjne, sterydowe, są zainfekowani wirusami. Osoby starsze, małe dzieci. To są osoby, które są bardziej narażone. I spotkań z takimi osobami powinniśmy unikać. Nie tylko ze względu na koronawirusa, ze względu na wszystkie infekcje dróg oddechowych - dodaje.

Jakie środki ostrożności zastosować?

Najważniejsze jest to, że jeżeli kupujemy maseczkę, to ona musi mieć certyfikat - odpowiednie oznaczenie i atest - radzi nasz ekspert.

Jak radzi specjalista warto zwracać uwagę na nazwę NP 95 albo N 99. Przynajmniej taki rodzaj filtru, bo takie chronią przed dostaniem się wirusa do powietrza.

Maseczki przeznaczone nie są dla osób zdrowych. Są przeznaczone dla osób, które mają już objawy infekcji w takim celu, żeby z dróg  oddechowych osoby chorej, wirus nie przedostał się do powietrza i nie przenosił się na osoby zdrowe. Są też dedykowana dla zawodów medyczny albo dla osób, które zimują się osobami podejrzanymi o zachorowanie, czy chorymi na koronawirusa - mówi lek. Paulina Nowak. Każda maseczka powinna mieć informację na jaki czas może być wykorzystana. I trzeba zwracać uwagę na to, jaki czas użytku jest rekomendowany przez producenta. I pamiętajmy, jak się  maseczkę już raz założy i potem ściągnie, to ona jest nie do użycia kolejny raz - dodaje specjalista.