Kolejne kraje informują o przypadkach zachorowań na koronawirusa. Na całym świecie liczba zakażonych przekroczyła 83 tysiące. Specjaliści podkreślają, że w zdecydowanej większości przypadków choroba kończy się wyleczeniem. Wyzdrowiało już ponad 36 tys. osób.
Wiadomo, że COVID-19 może przebiegać jako łagodne zakażenie układu oddechowego. Tak dzieje się w przypadku zdrowych, młodych osób, bez chorób przewlekłych. Cięższy przebieg obserwuje się natomiast u osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi - układu krążenia, oddechowego (w tym spowodowanymi długotrwałym paleniem tytoniu), cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.
Zgodnie z danymi Chińskiego Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób (Chinese Center for Disease Control and Prevention) około 80 proc. osób zakażonych koronawirusem ma łagodny przebieg choroby oraz mniej niż 0,5 proc. chorych na COVID-19 poniżej 50. roku życia zmarło.
Ryzyko zgonu z powodu koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem chorego, dla osób w wieku 50-59 lat wynosi 1,3 proc., dla osób w wieku 60-69 lat 3,6 proc., dla osób w wieku 70-79 lat - 8 proc., natomiast od 80. roku życia wynosi już 15 proc.. Należy pamiętać, że są to przybliżone dane i część przypadków zachorowań - o łagodnym przebiegu - mogła nie zostać zgłoszona.
Koronawirusy odpowiedzialne są przede wszystkim za niegroźne zakażenia, przypada na nie 10 - 20 proc. wszystkich przeziębień. Ich nazwa wywodzi się z łac. corona, oznaczającego koronę, ponieważ podobny kształt mają otoczki wirusów oglądane pod mikroskopem elektronowym. Mają wiele odmian, jednak dotychczas tylko sześć typów mogło zarazić człowieka. Koronawirus odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem.
Zakażenie może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu. Nie ustalono jeszcze, skąd wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Podejrzewa się, że wirus mógł się przenieść na ludzi ze zwierząt. Pierwsze udokumentowane przypadki miały miejsce na targu owoców morza w stolicy prowincji Wuhan.
Gdzie teraz jest najwięcej zakażonych osób? Specjalną mapę opracowali naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Sprawdź zasięg koronawirusa. Dane - pochodzące między innymi od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskiego federalnego urzędu Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - aktualizowane są na bieżąco. Kliknij TUTAJ>>>
Do tej pory [28.02.2020, godzina 10:00] łącznie zanotowano 83 719 przypadki zakażenia koronawirusem na całym świecie. Potwierdzono również 2 858 zgonów spowodowanych koronawirusem. Z zakażenia udało się wyleczyć 36 647 osób.