Cukrzyca to coraz powszechniejsza choroba, która może spotkać każdego. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za przypadłość cywilizacyjną XXI wieku. Wiele osób z pierwszych stron gazet również zmaga się z tym problemem.

Tom Hanks /Faye Sadou /PAP

Aktorka znana z takich filmów jak "Czekając na wyrok" czy "Śmierć nadejdzie jutro" ma cukrzycę typu pierwszego. Podczas nagrywania serialu telewizyjnego zapadła w śpiączkę cukrzycową i to wtedy została u niej wykryta ta choroba. Dzisiaj amerykańska aktorka otwarcie mówi o swojej walce z tą dolegliwością.

Zbigniew Hołdys

Muzyk o swojej chorobie dowiedział się o przypadkowo - podczas komisji wojskowej, kiedy miał 18 lat. Wtedy w rutynowych badaniach lekarze wykryli, że ma bardzo wysoki poziom cukru. Od tamtej pory współzałożyciel grupy Perfect stara się mówić o swojej chorobie i uświadamiać na jej temat.

Tom Hanks

Aktor, który wcielił się w kultową rolę Forresta Gumpa, czy zagrał w filmie "Zielona Mila", ujawnił podczas wywiadu telewizyjnego w 2013 roku, że choruje na cukrzycę typu drugiego. Podkreślił wtedy, że chorobę jest w stanie kontrolować i przez nią, nie może przybrać na wadze.

Salma Hayek

 

Aktorka znana z filmu "Desperados" cierpiała na cukrzycę ciężarnych, w trakcie ciąży ze swoją córką Valentiną Palomą. To schorzenie zdarza się w trakcie ciąży i z reguły przechodzi po porodzie. Zwiększa to jednak ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu drugiego. 

Dariusz Gnatowski

Aktor znany z serialu "Świat według Kiepskich" jest chory na cukrzycę. Cukrzyca nie boli, nie daje szczególnych objawów. Natomiast jej powikłania są dramatyczne - mówi w rozmowie z RMF FM aktor Dariusz Gnatowski, który choruje na cukrzycę. Kiedyś podejrzewałem, że mam jakiś kłopot. Poszedłem do lekarza i dostałem tabletki. Nikt mi nie powiedział, że to jest choroba przewlekła, na którą trzeba leczyć się ciągle - opowiada. Mówi, że stara się zwiększyć świadomość choroby u ludzi poprzez występy na scenie.

Sharon Stone

Amerykańska aktorka i modelka, znana z takich filmów jak "Nagi Instynkt" czy "Pamięć absolutna" choruje na cukrzycę typu pierwszego. Przez to codziennie musi przyjmować zastrzyki z insuliną i stale kontrolować poziom cukru we krwi.