Spożywanie przetworzonego mięsa, takiego jak szynka, kiełbasa i bekon, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Globalne badanie World Cancer Research Fund wykazało, że regularne spożywanie takich produktów powoduje szesnastoprocentowy wzrost zachorowania na ten nowotwór.

27 proc. badanych, którzy regularnie jedzą przetworzone mięso, twierdzi, że nie martwi się wpływem, jaki może to mieć na ich zdrowie - przy czym, jedna czwarta z 2000 ankietowanych dorosłych spożywa go w ilości 50 g dziennie.

Mięso przetworzone to każde mięso, które zostało zakonserwowane przez wędzenie, peklowanie, solenie lub dodanie chemicznych środków konserwujących - takie jak szynka, bekon i kiełbasy, a także mielonki.

Niektóre substancje chemiczne dodawane do mięsa w celu jego konserwacji, takie jak azotany i azotyny, wchodzą w reakcję z organizmem podczas jedzenia. To właśnie ta reakcja przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Dr Helen Croker, szefowa analizy badań w World Cancer Research Fund, powiedziała: Wiemy, że rak jelita grubego jest czwartym najczęściej występującym nowotworem w Wielkiej Brytanii i że można by zapobiec aż 54 proc. przypadków tego nowotworu.

Najczęściej spożywane przetworzone mięso. Bekon na szczycie rankingu

Ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii przez OnePoll wykazała, że bekon był najczęściej spożywanym przetworzonym mięsem (66%) wśród mięsożerców, następnie kiełbasa (65%) i szynka (63%). Co więcej, bekon to ulubione przez Brytyjczyków nadzienie do kanapek.

Sondaż ujawnił również, że głównymi powodami, dla których ludzie sięgali po ten rodzaj mięsa, były: smak (55%), cena (44%) i wygoda (41%).

6 sposobów na ograniczenie w diecie przetworzonego mięsa

  • Sprawdź opis produktu pod kątem takich haseł jak: azotan, azotyn, peklowany lub solony. Jeśli widzisz te słowa, jest to przetworzone mięso.
  • Zmniejsz wielkość porcji przetworzonego mięsa - na przykład jeśli jesz szynkę, zjedz jeden plasterek zamiast dwóch.
  • Włącz do swojej diety więcej roślinnych źródeł białka, takich jak fasola czy soja.
  • Zamień przetworzone mięso na kurczaka i indyka. Ograniczysz w ten sposób tłuszcze nasycone w spożywanych pokarmach.
  • Wybieraj więcej warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. A dodatek ziół i przypraw wzmacnia smak.
  • Zamiast szynki lub innego przetworzonego mięsa w kanapkach, wrapach i sałatkach wybieraj konserwy rybne, takie jak tuńczyk lub jajka na twardo, hummus, awokado, sery (np. cheddar i twaróg), pieczone warzywa.


Źródło: Daily Star