W naszym portalu często piszemy o zdrowotnych walorach warzyw i owoców, zachęcając do włączania ich do swojej codziennej diety. Burak – tak dobrze znany i przez niektórych naprawdę lubiany - jest kolejnym przykładem na to, że rozwiązanie wielu problemów znajdziemy we własnej kuchni. To bordowe warzywo obniża ciśnienie, pomaga przy przeziębieniu i oczyszcza organizm.
Burak ma wiele właściwości. Oprócz walorów smakowych, jest stosowany jako element profilaktyki nowotworów. Pomaga także przy anemii, osteoporozie, infekcji wirusowej i chorobach wątroby. Nazywany jest środkiem krwiotwórczym, bo zawarte w nim barwniki to bardzo silne przeciwutleniacze, które czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.
W buraku znajdziemy kwas foliowy, składniki mineralne, takie jak żelazo, potas, sód, magnez i wapń, a także cenne węglowodany oraz nieco witaminy C i B1. Betanina (czerwień buraczana), odpowiedzialna za kolor warzywa, przeciwdziała wolnym rodnikom.
Ma też działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Ze względu na obecność kwasu foliowego, buraki są zalecane kobietom w ciąży. 100 g buraków to aż 20 proc. dziennego zapotrzebowania przyszłej mamy na kwas foliowy! Bordowe warzywo łagodzi też niektóre dolegliwości towarzyszące menopauzie: wyrównuje pracę serca i sprawia, że uderzenia gorąca są mniej uciążliwe.
Jak czytamy w portalu Medycyna Praktyczna (tutaj znajdziesz cały artykuł) sok ze świeżych buraków może być wykorzystywany w charakterze legalnego dopingu. Buraki zawierają azotany, które cechuje możliwość zwiększania zdolności wysiłkowych sportowców.
Na poprawę wydolności wpływa zarówno dłuższa suplementacja (trwająca 3-15 dni ), jak i podanie soku na 2-3 godziny przed wysiłkiem. Takie efekty daje spożycie 500 ml soku z buraka. Ćwiczenia powinny zaś trwać od 5 do 30 minut.
Przy sezonowych przeziębieniach i obniżonej odporności warto sięgnąć po buraczany sok. Dobry będzie mix buraków, marchewek i selera. Taki napój ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zapobiega przeziębieniu i grypie.
W tym przypadku poleca się sok z surowych buraków wymieszany z miodem, w proporcji 1:1. Dawka to 5 łyżek dziennie. Taki specyfik rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zakrzepów. To usprawnia przepływ krwi w tętnicach i reguluje ciśnienie.
Buraki, mają dużo cukru, a po ugotowaniu - wysoki indeks glikemiczny. Nie powinny jeść ich więc osoby chorujące na cukrzycę, a także te, które stosują dietę odchudzającą. Nie będą dobre dla osób cierpiących na reumatyzm lub mających problemy z nerkami. Buraki zawierają szczawiany, które zwiększają ryzyko powstawania kamicy.
To warzywo można spożywać w każdej wersji. Co prawda najwięcej składników odżywczych mają w postaci surowej, ale gotowane czy pieczone też będą dla nas dobre. Warto pamiętać o młodych liściach buraka ćwikłowego. Zawierają one witaminy, wapń i żelazo. Botwina ma też właściwości uspokajające i odświeżające.
Z buraka można zrobić puree, a nawet wielkanocną babkę! Pieczone sprawdzą się jako sałatka w towarzystwie sera koziego i orzechów włoskich. Coraz większą popularnością cieszą się kiszone buraki. Koniecznie spróbujcie też pesto z pieczonych buraków (przepis znajdziecie obok).
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania? Warto sięgać po ciemne buraki. Im głębsza barwa, tym więcej dobrych dla organizmu antocyjanów. Lepiej wybierać warzywa z miękką, błyszczącą skórką, są łatwiejsze do strawienia. Im większy burak, tym więcej celulozowych włókien, które źle wpływają na układ pokarmowy. Nie dajmy się więc skusić dorodnym okazom i stawiajmy na buraczki średniej wielkości.
A potem rozkoszujmy się ich smakiem i wyjątkowym wpływem na nasz organizm!
Opracowanie: