Początkowo wynalezione dla armii, teraz zawładnęły niemal każdą siłownią. Trening nimi, nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale także poprawia koordynację, gibkość oraz wydolność organizmu. Magiczne działanie kettlebells, czyli odważników przypominających kulę armatnią z uchwytem, opisywaliśmy ostatnio. Dziś wyjaśnimy kilka dodatkowych szczegółów, na które warto zwracać uwagę.

Kettlebells zostały wynalezione w Rosji w XVIII wieku i były wykorzystywane do treningu wojskowego, między innymi w Armii Radzieckiej. Dzisiaj, ten nieco zapomniany przyrząd, dzięki swojej wszechstronności zaczął królować na siłowniach. Kettlebells mają przesunięty środek ciężkości. Wymusza to ciągłe trzymanie balansu, a co za tym idzie, zmusza do pracy niemal każdy mięsień naszego ciała!

Zanim jednak dodasz odważniki do swojego treningu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Dobierz odpowiedni ciężar

Kobiety, które zaczynają z nimi przygodę, powinny wybrać kettlebell ważący około 6 kg. Dopiero później należy zwiększać obciążenie. Mężczyznom polecamy rozpocząć od ciężaru około 12 kg.

Pamiętaj o porządnej rozgrzewce

W pierwszym artykule z tej serii, dużo pisaliśmy o potężnym znaczeniu rozgrzewki w treningu. Nigdy o niej nie zapominaj! Ćwicząc z obciążeniem jesteś szczególnie narażony na kontuzję, dlatego poświęć przynajmniej 10 minut na porządne rozgrzanie całego ciała.

Kontroluj oddech

Prawidłowy oddech zwiększa skuteczność ćwiczeń i sprawia, że szybciej możesz zaobserwować efekty. Ćwicz więc zgodnie ze swoim tempem, nie szarp się sam ze sobą. Lepiej trenować wolniej, a dokładnie.

Trening z odważnikami jest świetnym rozwiązaniem dla każdego. Jednak w trosce o bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń, warto pamiętać o powyższych zasadach. Mamy dla Was również kolejną porcję ćwiczeń z kettlebells od RMF 4RACING Team.