Jest ważna zmiana dotycząca szczepień nastolatków przeciwko wirusowi HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. W życie wszedł właśnie nowy wykaz zalecanych szczepień ochronnych. Od dzisiaj jest nowe, łagodniejsze zalecenie, kiedy nastolatek powinien przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciwko wirusowi HPV
Do tej pory, drugą dawkę szczepionki przeciwko HPV dziecko musiało przyjąć najpóźniej w dniu, gdy kończy czternaście lat. Od dzisiaj, można zrobić to także później - po czternastych urodzinach. Ważne jest tylko zachowanie odstępu, od sześciu do dwunastu miesięcy - między pierwszą a drugą dawką.
Zauważamy jako lekarze, że zdarzają się problemy z dokończeniem szczepienia, to jest szczepienie dwudawkowe, warto nie czekać do ostatniej chwili, tylko zrobić to wcześniej. Gdy patrzę na moich pacjentów, widzę, że dzieci w wieku 10-11 lat najczęściej są szczepione - opisuje w rozmowie z RMF FM pediatra profesor Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego.
Ministerstwo Zdrowia przypomina w komunikacie, że Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
"Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych" - czytamy w informacji resortu zdrowia.
Od 15 maja, wszystkim dzieciom - które rozpoczęły szczepienie, czyli przyjęły pierwszą dawkę, do ukończenia 14. roku życia - drugą dawkę można podać po ukończeniu 14. roku życia. Dotychczas rozpoczęty 2-dawkowy schemat szczepienia, trzeba było zrealizować do ukończenia 14 lat, a wyjątek stanowiły jedynie dzieci z rocznika 2010. Nadal obowiązuje natomiast warunek zachowania odstępu od 6 do 12 miesięcy - między jednym a drugim szczepieniem.
Lekarze podkreślają, że szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko nie tylko raka szyjki macicy, lecz także nowotworów głowy i szyi - na przykład nowotworu krtani czy ślinianek.
Te choroby występują zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Jeżeli chcemy przerwać krążenie wirusa w populacji, to szczepienie jednej płci nie daje rezultatów. Zaszczepimy tylko dziewczynki, a wirus będzie krążył dalej. Trzeba szczepić populacyjnie, obie płcie - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Wysocki. Australia szczepi dzieci w wieku około 10-12 lat, w zależności od regionu. Prognozy są tam takie, że ten nowotwór zniknie tam około 2030 roku - dodaje.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest główną przyczyną raka szyjki macicy i innych chorób onkologicznych, jak: rak sromu, prącia czy odbytu. Rocznie ok. 2,4-2,5 tys. kobiet zachorowuje w Polsce na raka szyjki macicy, a około 1,6 tys. z powodu tej choroby umiera.
Od września ubiegłego roku, na szczepienie przeciwko HPV można zarejestrować się w każdej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Od ubiegłego roku, szczepienia przeciwko HPV mogą odbywać się także w szkołach. Szczepienia w szkołach mają przeprowadzać lekarze i pielęgniarki z przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, najczęściej z bliskiego sąsiedztwa szkoły. Chodzi zarówno o kwalifikację do szczepienia, jak i o samo podanie preparatu.
W najnowszym wykazie zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek objęty jest finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia - znalazły się łącznie trzy pozycje. Są to:
- szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) - zalecane osobom po ukończeniu 9. roku życia do 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym (musi być rozpoczęty przed ukończeniem 14. roku życia),
- szczepienie COVID-19 - zalecane osobom po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym zgodnie z komunikatami Ministra Zdrowia,
- szczepienie przeciw krztuścowi - zalecane kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży, a w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem - po ukończeniu 20. tygodnia ciąży, w schemacie jednodawkowym.