​Bez porozumienia zakończyło się spotkanie lekarzy-rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Młodzi medycy z Porozumienia Rezydentów OZZL przerwali rozmowy z szefem resortu zdrowia w sprawie wynagrodzenia młodych medyków. "Jesteśmy rozżaleni. Minister nawet nie dopuścił nas do wygłoszenia naszych propozycji" - mówili naszemu reporterowi rozczarowani lekarze po spotkaniu.

Miejsce, w którym odbyło się spotkanie. /Michał Dobrołowicz /RMF FM

Minister Konstanty Radziwiłł nie chciał rozmawiać o wynagrodzeniach dla lekarzy - opowiada lekarz-rezydent Łukasz Jankowski, który brał udział w rozmowach. Na pytanie, czy ministerstwo zdrowia jest gotowe do rozmów na temat płac, usłyszeliśmy kategoryczną odpowiedź, że nie. Kontynuowanie spotkania byłoby jak odbijanie się od ściany, zresztą minister Radziwiłł doskonale zna nasze postulaty - dodaje wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL w rozmowie z RMF FM. 

Główny postulat medyków to gwarantowane zarobki dla lekarzy specjalistów w wysokości trzech średnich krajowych, a dla lekarzy rezydentów w wysokości dwóch średnich krajowych.

Chyba w żadnym kraju na świecie takie zarobki nie są gwarantowane ustawą - komentował po spotkaniu w rozmowie z RMF FM Konstanty Radziwiłł. Lekarze w Polsce nie są w złej sytuacji, jeśli chodzi o zarobki - dodaje

Żeby dotrzeć na dzisiejsze spotkanie musiałem pokonać kilkaset kilometrów. Przyjechałem ze Szczecina. Uważam, że zawsze warto rozmawiać ze stroną rządową, ale dziś jesteśmy rozżaleni. Oczekiwaliśmy konkretnych propozycji i mieliśmy nadzieję na kompromis - mówi jeden z lekarzy biorących udział w dzisiejszym spotkaniu.

Spotkanie z Beatą Szydło?

Młodzi lekarze o podwyżkach chcą teraz rozmawiać z premier Beatą Szydło. Jeśli we wrześniu nie dojdzie do kolejnych negocjacji, 2 października rezydenci rozpoczną strajk głodowy połączony z akcją oddawania krwi. To rozwiązanie w czasie dzisiejszego spotkania zdecydowanie odradzał im minister zdrowia.

Do dzisiejszego spotkania doszło z inicjatywy Porozumienia Rezydentów OZZL. "Po wystosowaniu prośby o spotkanie, jako kontynuacji działań w ramach konsekwentnie realizowanej strategii Porozumienia Rezydentów OZZL Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało pozytywnie na pismo młodych lekarzy i zaproponowało spotkanie w siedzibie Rady Dialogu Społecznego" - informowali rezydenci. 

"Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, niniejsze spotkanie i wypracowanie odpowiednich ustaleń dotyczących pensji lekarzy rezydentów i stosownego zapisu w rozporządzeniu ministra zdrowia, jest niezwykle ważnym elementem dialogu, które może być ostatnią szansą na uniknięcie protestu" - czytamy w oficjalnym komunikacie PR OZZL opublikowanym jeszcze przed dzisiejszym spotkaniem z szefem resortu zdrowia.

(łł)