Bezpłatne badania w kierunku HCV, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C można wykonać w ponad 170 punktach w całej Polsce. Ta choroba potrafi rozwijać się przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów i prowadząc nawet do raka wątroby. Chorych, których nie wiedzą o tym, w Polsce może być nawet ponad sto tysięcy! Do zakażenia może dojść u fryzjera, stomatologa albo w salonie tatuażu. "Na pewno każdy raz w życiu powinien przetestować się w kierunku HCV, ale przede wszystkim osoby, które w przeszłości miały częsty kontakt z placówkami opieki zdrowotnej, choćby przez hospitalizację czy w poradni" - podkreśla profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W ponad 170 punktach pobrań w całym kraju można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV. HCV jest wirusem odpowiedzialnym za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów uszkadzając wątrobę, prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych. Ponieważ zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Wirus HCV został odkryty stosunkowo niedawno, dlatego wszelkie działania mające na celu jego zwalczanie, zostały wprowadzone dopiero w ostatnich 25 latach. W grupie ryzyka są, m.in.: osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych, np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Należy pamiętać o tym, że niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne, również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.

WZW typu C przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często jest to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone, po 20-30 latach, mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowokomórkowego - mówi ekspert akcji, prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

W niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV, żadna z dostępnych metod leczenia może nie być wystarczająca i choroba może zakończyć się śmiercią. Tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV zanim rozwinie się marskość lub rak wątroby, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu - kontynuuje.

W Polsce od 2015 roku dostępne są leki pozwalające na skuteczne wyleczenie zakażenia wirusem HCV. Są to rewolucyjne terapie, o blisko 100 proc. skuteczności, bardzo wysokim bezpieczeństwie i minimalnych skutkach ubocznych. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego "Leczenia przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową". Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości szybszego powrotu do zdrowia. 

Stworzony przez Ministerstwo Zdrowia program lekowy to jeden z najlepszych programów w Europie, powstałych z myślą o pacjentach. Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi, dlatego teraz najważniejsze jest to, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi. Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB w wybranym mieście, w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka - dodaje lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do diagnostyki wykrycia wirusa HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl

W województwie mazowieckim z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 54 punktach pobrań, w tym w Warszawie. Ich adresy znajdują są poniżej. 

Wykaz wybranych placówek z województwa mazowieckiego, w których wykonywane są badania:

Dąbrówka, ul. Herbowa 2
Garwolin, Staszica 14
Iłza, ul. Dr Anki 4
Legionowo, ul. Jagiellońska 18
Marki, ul. Lisa Kuli 5a
Mińsk Mazowiecki, ul. Świętokrzyska 30
Nowe Miasto nad Pilicą, ul. Tomaszowska 43
Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Wojska Polskiego 45a/48
Ostrołęka, ul. Gorbatowa 19
Ostrołęka, ul. Prądzyńskiego 4
Ostrołęka, ul. Jana Pawła II 120A
Otwock, ul. Batorego 44
Otwock, ul. Filipowicza 1b
Płock, ul. Kolegialna 43A
Pruszków, ul. Bolesława Prusa 93
Pułtusk, ul. T. Kwiatkowskiego 19
Pułtusk, ul. 3 maja 5
Radom, ul. Uniwersytecka 6
Siedlce, ul. Aleksandrowska 4
Sochaczew, ul. Żeromskiego 27
Sochaczew, ul. Batalionów Chłopskich 3/7
Szydłowiec, ul. Wschodnia 7
Warszawa, ul. Barkocińska 6
Warszawa, ul. Branickiego 10
Warszawa, ul. Św. Bonifacego 70
Warszawa, ul. Dzieci Warszawy 31/27
Warszawa, ul. KEN 26
Warszawa, ul. Gen. Emila Fieldorfa 10
Warszawa, ul. Gagarina 26
Warszawa, ul. Górczewska 224
Warszawa, Al. Jerozolimskie 123A
Warszawa, ul. Kobielska 6
Warszawa, ul. Kondratowicza 18
Warszawa, ul. KEN 98
Warszawa, ul. KEN 48
Warszawa, ul. Modzelewskiego 37
Warszawa, ul. Sarmacka 1B
Warszawa, ul. Solec 81 B
Warszawa, ul. Strumykowa 40A
Warszawa, ul. Stawki 4B
Warszawa, ul. Targowa 70/2
Warszawa, ul. Wrocławska 21a
Warszawa, ul. Żegańska 48
Warszawa, ul. Żeromskiego 55/67
Warszawa, ul. Stępińska 19/25
Warszawa, ul. Poznańska 22,
Warszawa, ul. Czerniakowska 231
Warszawa, ul. Kasprzaka 17
Warszawa, pl. Starynkiewicza 1/3
Warszawa, ul. Górskiego 6

(m)