Katowice od środy są stolicą światowej urologii. Do soboty trwać tam będzie 49. Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego, na który zaproszono blisko 1000 specjalistów z Polski i całego świata. „Zadbaj o swoją prostatę” – pod takim hasłem bezpłatne badania organizuje 15 czerwca Poradnia Urologiczna przy Szpitalu Specjalistycznym im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach. Akcja skierowana jest do mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Kongres już czwarty raz odbywa się w Katowicach. Ten rok jest szczególny, bo Polskie Towarzystwo Urologiczne kończy 70 lat.

Program naukowy Jubileuszu naszego Stowarzyszenia oferuje udział nie tylko najznakomitszych gości, reprezentujących zarządy najpoważniejszych organizacji urologicznych w Europie i na świecie, takich jak: Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowe Towarzystwo Urologiczne (SIU), Grupa ds. Chorób Układu Moczowo-Płciowego Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Nowotworów, GU - EORTC oraz Mirrors of Medicine, ale obiecuje również dostarczenie bieżących zaleceń w dziedzinie urologii oraz najnowszych sposobów na rozwiązanie dylematów klinicznych w naszej dyscyplinie - mówi prof. Piotr Chłosta prezes PTU.

Wśród 10 najczęściej występujących u polskich mężczyzn nowotworów złośliwych, aż 3 to nowotwory o podłożu urologicznym. Około 150 pacjentów zaproszono na specjalne spotkanie poświęcone problemom urologicznym i onkologicznym układu moczowego. Ta sesja z udziałem pacjentów rozpoczyna cały Kongres. To nie przypadek. Ze względu na specyfikę chorób urologicznych pacjenci często wstydzą się zadawać pytania, a jak podkreśla prof. Piotr Chłosta "w urologii i medycynie pojęcie wstydu nie ma racji bytu".

Jutro w czasie Kongresu zaplanowano m.in. transmisję z operacji prostatektomii radykalnej z użyciem robota da Vinci przeprowadzanej w Belgii. Uczestnicy kongresu będą mogli nie tylko śledzić na ekranie prace belgijskiego specjalisty, ale także w czasie rzeczywistym zadawać pytania dotyczące wykonywanych czynności.

"Zadbaj o swoją prostatę"

W ramach bezpłatnej akcji profilaktycznej, mężczyźni powyżej 50. roku życia będą mogli poddać się kompleksowym badaniom urologicznym, które pozwolą ocenić stan układu moczowego. Akcja potrwa od 8:00 do 14:00 w sobotę 15 czerwca. Pacjenci mogą liczyć m.in. na: wywiad i badanie lekarskie, ocenę USG (pęcherza moczowego, prostaty, nerek), wykonanie krzywej mikcyjnej oraz ocenę zalegania moczu po mikcji, badania biochemiczne (mocz, morfologia, PSA).

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr tel.: 690 466 964. Podczas rozmowy z pielęgniarką rejestrującą wizytę, warto zapytać o to, jak się należy przygotować do badań.

Opracowanie: