Wyjątkowo groźny sezon grypowy jest za nami. Od początku września w Polsce z powodu tej choroby lub powikłań pogrypowych zmarły 143 osoby. "To najwięcej od pięciu lat" - alarmują specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. "Grypa była dla nas niebezpieczna, mimo że coraz więcej Polaków szczepi się przeciwko grypie" - podkreśla profesor Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W ostatnim sezonie spadła liczba zachorowań na grypę. Wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań, szczególnie niebezpiecznych dla seniorów. Specjaliści podkreślają, że zdarza się, że w niektórych sezonach epidemicznych, aż 80% wszystkich zgonów stanowią osoby po 60. roku życia. 

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż ponad 3 miliony 692 tysiące osób. To oznacza niespełna 18% mniej zachorowań niż w analogicznym sezonie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż mimo zmniejszonej w porównaniu do ubiegłego sezonu o ponad 6% liczbie hospitalizacji (14 976), odnotowano wyższą liczbę zgonów z powodu grypy i jej powikłań - 143, to aż 104 osoby więcej niż w sezonie 2017/2018. 

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 77,8% przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 3,8% wirus A/H3N2 (17,3% wirus A nieoznaczony), a tylko za 1,2% wirus B.

"Poziom wyszczepialności wciąż katastrofalny"

Odsetek zaszczepionych Polaków wzrósł nieznacznie, o 0,3 procenta. W Polsce szczepi się 3,9% populacji. W innych europejskich krajach to nawet ponad 20%- podkreśla profesor Chorostowska-Wynimko w rozmowie z RMF FM. 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65 roku życia i osób z grup podwyższonego ryzyka. W Europie niemal wszystkie państwa oferują bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe lub dla kobiet w ciąży. 

W Polsce najwyższy poziom wyszczepialności każdego roku notuje się w grupie wiekowej 65+, co m.in. wynika z obecnej sytuacji refundacyjnej (refundacja 50% ceny dla populacji 65+). W 2018 roku zaszczepiło się 14,2% seniorów. To wciąż o wiele za mało, by dorównać do poziomu rekomendowanego przez WHO i Unię Europejską. 

Opracowanie: