W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zakażonych wirusem HIV – wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS. Dziś przypada Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia.

Nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka /ROLEX DELA PENA /PAP/EPA

Wirus HIV atakuje i osłabia układ immunologiczny. Najwyższym stopniem zaawansowania nieleczonego zakażenia wirusem HIV jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Choroba bez farmakoterapii najczęściej rozwija się od 2 do 15 lat. Może objawiać się niektórymi nowotworami czy infekcjami.

Drogi zakażenia wirusem HIV


Do zakażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby. Również chora matka może zarazić swoje dziecko wirusem w łonie, w trakcie porodu lub karmienia piersią. Jest to tzw. zakażenie wertykalne. Natomiast wirusem nie można zakazić się podając chorej osobie dłoń, całując się, przytulając czy udostępniając osobiste przedmioty np. jedzenie czy wodę. Obecnie skutecznie leczony pacjent ma szanse na długie życie.

Kiedy odnotowano pierwszy przypadek w Polsce?


Pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV w Polsce odnotowano w 1985 roku. Od tego momentu w Polsce do 30 kwietnia 2019 roku odnotowano już 24 303 zakażenia wirusem HIV. W ciągu tych 34 lat chorobę wywołaną przez HIV stwierdzono w Polsce u 3 692 osób, a 1 418 zmarło. Obecnie leczeniem antyretrowirusowym (AVR) objętych jest 12 252 pacjentów, w tym 98 dzieci.

Według danych WHO z 2018 roku na świecie żyje około 37,9 mln ludzi z wirusem HIV, a każdego dnia dochodzi do zakażenia nowych 7 tys. osób, z czego około 5 tys. umiera w wyniku zakażenia. Leczeniem antyretrowirusowym w 2018 roku objętych było 23,3 mln osób, co stanowiło 62 proc. chorych.

Co symbolizuje czerwona kokardka?


Nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, jak również z ich bliskimi. W Polsce "Czerwona Kokardka" przyznawana jest osobom, które szczególnie przyczyniają się do poprawy jakości życia osób z HIV i chorym na AIDS lub podejmują znaczące działania profilaktyczne związane z tą chorobą.