Otrzymałem zapewnienie od stowarzyszeń firm farmaceutycznych, że w związku z koronawirusem na dziś nie są przewidywane zakłócenia w dostawach leków i substancji aktywnych do ich produkcji – przekazał we wtorek prezes URPL Grzegorz Cessak.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podał na Twitterze, że we wtorek odbyło się cykliczne spotkanie z przedstawicielami firm farmaceutycznych. Nowy koronawirus był jednym z omawianych tematów.

"Otrzymałem zapewnienie od stowarzyszeń firm farm., że w związku z koronawirusem na dziś nie są przewidywane zakłócenia w dostawach leków i substancji aktywnych do ich produkcji. Dobra rozmowa, rzeczowa wymiana opinii" - napisał na TT Cessak.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał w poniedziałek w Sejmie, że Główny Inspektor Farmaceutyczny nie potwierdził na chwilę obecną zaburzenia łańcucha dostaw substancji czynnych z Chin do fabryk, które produkują leki.

Kwestia dostaw leków i substancji czynnych ma - jak zapowiedział we wtorek szef MZ - być jednym tematów zaplanowanego na piątek spotkania ministrów zdrowia UE. Szumowski mówił w minionym tygodniu, że wysyłał list do komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie unijnych szefów resortów zdrowia.

Informacje na dziś, które przekazała mi pani komisarz i które znajdują potwierdzenie w naszych danych nie ma doniesień (...) o zaburzonym łańcuchu dystrybucji substancji czynnych i brakach na rynku - przekazał Szumowski.

Epidemia koronawirusa. Jakie środki ostrożności zastosować?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.