Wszystkie dzieci, które przyjeżdżają z Ukrainy są objęte polskim programem szczepień ochronnych. Szczególny nacisk położono na szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce, a także błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio.

Ukraińskie dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są objęte Programem Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 rok. 

Lista najważniejszych szczepień dla dzieci z Ukrainy

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,


  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,


  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,


  • szczepienie przeciw Covid-19 (poza PSO).


Ministerstwo Zdrowia informuje, że osoby pozostające na terenie naszego kraju dłużej niż 3 miesiące od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.,

Testy i szczepienia przeciwko Covid-19 dla uchodźców

Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych testów i szczepień przeciwko Covid-19. 

Informacje można uzyskać na stronach Ministerstwa Zdrowia także w języku ukraińskim.

Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw Covid-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

źródło: pacjent.gov.pl, zdrowie.pap.pl