Obowiązkowej kontroli tego, czy obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce byli szczepieni, chce krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z lekarzami przygotowuje w tej sprawie rozporządzenie. Wieczorem w pomorskim Kwidzynie odnotowano kolejne, czwarte ognisko odry. Cztery osoby, które tam zachorowały to obywatele Ukrainy.

Zmiana, którą zakładałoby rozporządzenie, polegałaby na tym, żeby warunkiem zatrudnienia do pracy - na przykład obywatela Ukrainy - było przedstawienie przez tę osobę zaświadczenia o szczepieniu. 

Krajowa konsultant doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreśla w rozmowie z RMF FM, że w każdym z czterech ognisk odry, które występują teraz w Polsce, są Ukraińcy. 

Idea jest taka, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że te osoby będą zakażać innych. Techniczne szczegóły są jeszcze uzgadniane. Te nowe przepisy wejdą w życie najwcześniej na początku przyszłego roku - dodaje.

Lekarze zalecają osobom, które nie były szczepione, a miały kontakt z zakażonymi odrą, aby zaszczepili się. Epidemiolodzy podkreślają, że szczepionka zadziała, jeżeli od kontaktu z chorym nie minęły trzy doby.  


(ks)