Fatalna jakość powietrza na południu Polski. Najgorzej jest w Rybniku, Żorach i Wodzisławiu Śląskim. W tej części województwa śląskiego normy przekroczone są nawet 6-krotnie. Lekarze radzą, by w takich warunkach zrezygnować ze spacerów i wietrzenia mieszkań.

Mieszkańcy Śląska oddychają dziś mocno zanieczyszczonym powietrzem. Fatalnie jest m.in. w Rybniku, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich i Rudzie Śląskiej.

Wcale nie lepiej jest w mniejszych miejscowościach na południu Małopolski. W Kalwarii Zebrzydowskiej poziom PM10 sięga 1111 proc., a PM2.5 - 1245 proc. normy. 

Jakość powietrza jest dziś kiepska również w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim i Opocznie. Z dłuższych spacerów powinni też zrezygnować mieszkańcy Poznania i Bydgoszczy. 

Gdy przeprawa przez miasto jest nieunikniona

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki. Te specjalistyczne zawierające filtr z aktywnym węglem, można kupić m.in. w sklepach BHP. 

Po powrocie do domu powinniśmy wypłukać wodą morską lub solą fizjologiczną toksyczny pył ze śluzówek nosa i jamy ustnej. Pamiętajmy również, że kaszel jest w tym wypadku odruchem obronnym i nie należy go hamować podczas smogu - radzi alergolog prof. Ewa Czarnobilska.

Gdy nachodzi smog, nie wietrzmy naszych mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To co jest za oknem jest dużo gorsze.

Aktualny stan powietrza można sprawdzić na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.

(mc)