To nowa jakość w leczeniu dzieci po wypadkach - mówią lekarze Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Otwarto tam pierwsze na Warmii i Mazurach Centrum Urazowe dla Dzieci.


To bardzo ważna wiadomość dla całej społeczności naszego regionu - mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18 roku życia - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka szpitala.

Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów). Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie. 

Istotą tego centrum urazowego jest to, że jest dobry SOR - jest tam lekarz, który jest w ciągłej gotowości. Nie może być takiej sytuacji, że przyjeżdża karetką mały pacjent, czy przylatuje helikopterem ratowniczym, a lekarz poszedł na konsultacje na czwarte piętro, a inny operuje i będzie za 15 albo 20 minut. Tutaj jest specjalista, który stoi w drzwiach i czeka na to dziecko. To wyróżnia właśnie takie centrum - mówi Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej.

W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. Placówka została też doposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z Funduszy Europejskich.


Opracowanie: