Uroczyście otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – to najnowocześniejsza i największa placówka medyczna w Polsce i tej części Europy oraz jedna z najnowocześniejszych i największych w Europie. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł.

To najnowocześniejszy i największy szpital w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział dyrektor placówki Marcin Jędrychowski. Jak dodał, roczny budżet szpitala wynosi 1 mld zł.

Na 16 ha powstało 10 budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym dwie sale hybrydowe i transplantacyjne. Na terenie szpitala jest 1,2 tys. miejsc parkingowych, lądowisko.

Podczas jednej zmiany w ciągu dnia w szpitalu pracować będzie ok. 2 tys. osób z około tysiącem pacjentów.

Przeprowadzka szpitala

Pierwszy etap przeprowadzki szpitalnych oddziałów ruszy w II połowie listopada, drugi etap jest planowany na I połowę 2020 r.

Jako pierwsze ze starej siedziby przy ul. Kopernika w centrum miasta do nowej - przy ul. Jakubowskiego w Krakowie Prokocimiu przeniosą się oddziały nie powiązane bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, m.in. kardiologia, endokrynologia, nefrologia, chirurgia, reumatologia, diabetologia.

Przed nami najtrudniejszy etap inwestycji - 18, 19, 20 listopada planujemy przenosić pierwsze kliniki. Będzie to duże przedsięwzięcie, bardzo się do niego przygotowujemy - podkreślił dyrektor.

Przenoszeni będą wszyscy pacjenci, którzy w momencie przeprowadzki będą w szpitalu - pacjenci leżący będą przewożeni, pod opieką personelu medycznego, ambulansami; a pacjenci chodzący - specjalistycznymi busami. Na kilka dni przed przenosinami poszczególne oddziały ograniczą przyjęcia planowe. Przenosiny trwać będą kilka dni, odbywać się mają w połowie dnia - pierwsza zmiana na ul. Kopernika przygotuje pacjentów, a druga zmiana przyjmie ich już na ul. Jakubowskiego.

Działy m.in.: Położnictwa i Perinatologii, Neonatologii, Psychiatrii, Dermatologii czy Medycyny Paliatywnej i Geriatrii - zostaną w starych siedzibach, do Prokocimia przeniesione zostaną najwcześniej w 2021 r.

Komunikacja miejska do szpitala

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że w najbliższym czasie do szpitala będą kursowały środki komunikacji miejskiej - najpierw autobus, potem też tramwaj. Ta inwestycja potwierdza metropolitarny charakter miasta. Posłuży ona mieszkańcom nie tylko Małopolski, ale i innych regionów - powiedział prezydent Krakowa.

Niektórzy zastanawiali się, czy ta inwestycja ma sens, mówiono, że ulica Kopernika jest w centrum miasta, a nowa siedziba będzie na obrzeżach. My jednak skupiamy się na przyszłości, tak jak młode pokolenie. Przyszłość to stworzenie w uniwersytecie szpitala uniwersyteckiego godnego XXI wieku - mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Wojciech Nowak. Jak zaznaczył, szpital uniwersytecki to najwyższa jakość usług medycznych. Tu leczeni byli najciężej chorzy - podkreślił rektor.

Jak zwrócił uwagę prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, olbrzymią wartością szpitala jest to, że nowoczesne oddziały będą w jednym miejscu, a chorzy nie będą musieli przemieszczać się z budynku do budynku.

Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób. W 2018 r. hospitalizowano tam ponad 80 tys. osób, udzielono ponad pół miliona porad ambulatoryjnych.

Realizacja inwestycji w Prokocimiu trwała cztery lata. Pierwszy rok zajęło przygotowanie projektu, kolejne trzy - budowa. Jej koszt to ponad 1,2 mld zł, z czego 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 255 mln zł z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego, a reszta to własne pieniądze Collegium Medicum UJ i szpitala.