Na oddziale otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego od dzisiaj można wypożyczyć, albo nawet zabrać książkę do domu. Na pacjentów czekają kryminały, thrillery polityczne, powieści historyczne, ale też poezja i reportaże podróżnicze. W Zaczytanej Bibliotece zgromadzono tytuły dla czytelników o różnych zainteresowaniach.


To, że taka półka z książkami od dawna jest potrzebna, świadczy fakt, że kilka godzin przed oficjalnym otwarciem buszowało przy niej mnóstwo pacjentów. Co chwilę też zaglądały pielęgniarki i lekarze - mówi Joanna Soczówka, pielęgniarka oddziałowa otolaryngologii.

Fundatorem biblioteki jest fundacja zaczytani.org, a mecenasem firma ARUP. Gościem specjalnym uroczystego otwarcia był Piotr Cyrwus. Aktor wraz z małżonką Mają Berełkowską-Cyrwus rozdawał pacjentom książki. Jest to już druga zaczytana Biblioteka w "Żeromskim". Pierwsza powstała na oddziale chirurgii dzieci.

Zaczytane Biblioteki powstają w szpitalach w całej Polsce. Każda z nich to furtka do świata bajek i wyobraźni dla małych pacjentów Zarówno dzieci, jak i dorośli podczas pobytu w szpitalu, potrzebują chwili w oderwaniu od trudnej rzeczywistości. Fundacja Zaczytani.org stara się zapewnić im taką możliwość.

Wyjątkowo cechą Zaczytanych Bibliotek jest również to, że pacjenci mogą zabierać książki do domu. Fundacja Zaczytani.org może stale uzupełniać szpitalne biblioteki, dzięki temu, że książki pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek. Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy całego kraju przekazali ponad pół miliona książek.