Resort zdrowia objął refundacją lek Takhzyro (lanadelumabum) w ramach programu lekowego „Leczenie zapobiegawcze chorych z nawracającymi napadami dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego”. „Do tej pory pacjentów leczono wtedy, kiedy bolało, tzn. w momencie wystąpienia zagrażających życiu ataków. Decyzja Ministra Zdrowia oznacza, że polscy pacjenci mają szanse, aby w ogóle nie doszło do występowania napadów choroby” - tłumaczy Michał Rutkowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym z Obrzękiem Naczynioruchowym „Pięknie Puchnę”.
Refundacja obejmuje terapię pacjentów w ramach profilaktyki nawracających napadów HAE (typu I lub II) u pacjentów w wieku 12 lat i starszych.
HAE jest nieprzewidywalną i niezwykle niebezpieczną chorobą, której podczas występujących objawów towarzyszy rozdzierający ból. Występowanie objawów jest zróżnicowane w zależności od pacjenta, a ilość napadów w skali roku może sięgać nawet kilkudziesięciu. Liczba chorych z potwierdzoną diagnozą w kierunku HAE (wrzesień 2021 rok) wynosi 470 chorych, w większości znajdujących się pod specjalistyczną opieką ośrodków regionalnych, których pracę koordynuje główny ośrodek w Krakowie.
Do tej pory w Polsce refundowane było wyłącznie leczenie interwencyjne stosowane w sytuacji wystąpienia ostrych, zagrażających życiu ataków choroby lub w profilaktyce przedzabiegowej. Celem leczenie profilaktycznego jest redukcja lub całkowite wyeliminowanie występujących objawów, co wpłynie bezpośrednio na stan zdrowia chorego.
Lanadelumab to całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne hamujące czynną aktywność proteolityczną kalikreiny osoczowej. Lek podawany jest we wstrzyknięciu podskórnym co 2 tygodnie. Dotychczasowa praktyka kliniczna wskazuje na wysoce efektywne działanie leku w sposób istotny wpływający na jakość życia chorego z HAE - wyjaśnia dr n. med. Marcin Stobiecki z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy którym działa Centralny Ośrodek HAE.
O Obrzęku Naczynioruchowym mówi prof. Ewa Czarnobilska - kierownik HAE Center w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie