Ostry ból gardła może pojawić się nagle i zwiastować stan zapalny błon śluzowych pokrywających wewnętrzną ścianę krtani i gardła. Jednak problem ten może być nie tylko reakcją na inwazję mikroorganizmów. Może również oznaczać poważniejsze dolegliwości. Warto wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Ostry ból gardła a infekcja

Infekcja wirusowa jest najczęstszą przyczyną bólu gardła. Gdy ból gardła jest spowodowany wirusowym zapaleniem gardła, objawia się on dość łagodnymi dolegliwościami bólowymi. Często występuje również nieżyt nosa, kaszel i chrypka. Kiedy jednak dojdzie do bakteryjnego zapalenia gardła, mogą pojawić się dolegliwości takie jak silny ból gardła, wysoka gorączka, złe samopoczucie, trudności w połykaniu, brak apetytu, zapalenie spojówek. Zapalenie gardła może mieć postać infekcji ropnej (anginy), objawiającej się owrzodzeniami podniebienia miękkiego i gardła. Jeśli choroba zostanie szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona pod nadzorem lekarza, trwa około 7-10 dni [1].

Silny ból gardła przy przełykaniu i jego przyczyny

Czasami ostry ból gardła jest przewlekły i jednostronny. Nasila się przy przełykaniu i utrudnia połykanie. Wówczas po wykluczeniu infekcji bakteryjnej lub wirusowej należy szukać innych przyczyn odczuwanej dolegliwości. Zdarza się, że takie objawy towarzyszą nowotworowi gardła. Ból pojawia się zwykle po jednej stronie gardła. Można też wyczuć guza na szyi. Pacjenci z rakiem gardła często doświadczają szczękościsku oraz bólu ucha [2].

Ostre dolegliwości bólowe i problemy z przełykaniem mogą być oznaką obecności przeszkody w gardle. Niekoniecznie musi to być nowotwór. Czasami jakieś ciało obce utknie w gardle lub w przełyku i powoduje nagły, silny i kłujący ból gardła. Innym razem ból i trudności w połykaniu mogą wiązać się z podrażnieniami śluzówki gardła na skutek oparzeń, wysuszenia, kontaktu z dymem tytoniowym, wahań temperatury itp. [2].

Ostry ból gardła jako objaw towarzyszący innym chorobom

Uciążliwe bóle gardła mogą być oznaką chorób przewlekłych lub ogólnoustrojowych. Takie objawy należy skonsultować z lekarzem. Oprócz ostrych infekcji ból gardła może wynikać z [1, 2]:

  • przewlekłego zapalenia zatok przynosowych;
  • mononukleozy;
  • przewlekłego stanu ropnego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych;
  • powiększenia migdałka gardłowego;
  • przewlekłego zapalenia gardła;
  • cukrzycy;
  • chorób tarczycy;
  • niewydolności serca lub nerek;
  • chorób endokrynologicznych.

Warto pamiętać, że alergie dróg oddechowych również powodują miejscowe podrażnienie i są jedną z głównych przyczyn ostrego bólu gardła.  Niektóre alergeny, takie jak sierść zwierząt, kurz i inne substancje, mogą podrażniać wrażliwą błonę śluzową od nosa aż do gardła. W takim przypadku pacjent często doświadcza, oprócz bólu gardła, łzawienia oczu, kataru, kaszlu i wysypki skórnej. Poza tym silny ból gardła może wynikać z refluksu żołądkowo-przełykowego [2]. Występuje on, gdy zawartość żołądka cofa się do jamy ustnej i przełyku, co może powodować zapalenie gardła na skutek obecności kwasu wydzielanego w żołądku. Z biegiem czasu problem powoduje uszkodzenie tkanek i powoduje infekcje gardła.

Kiedy ostry ból gardła wymaga interwencji lekarskiej?

Domowe sposoby na ból gardła obejmują przede wszystkim dobre nawodnienie organizmu oraz miejscowe leczenie stanu zapalnego. Można do tego wykorzystać płukanki ziołowe, roztwór ciepłej wody i soli, tabletki do ssania lub środki w aerozolu uśmierzające ból i łagodzące stan zapalny. Jednak, gdy ból jest bardzo uciążliwy, utrudnia połykanie śliny, przełykanie płynów i kęsów pokarmowych, należy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego lub laryngologa. Nie można również lekceważyć bólu przewlekłego, nawracającego, nasilającego się lub takiego, któremu towarzyszą inne objawy, np. krwawienie lub nieprzyjemny zapach z jamy ustnej [2].

Szybka interwencja lekarska pomoże ustalić przyczynę ostrego bólu gardła i podjąć odpowiednie leczenie.

Artykuł na zlecenie marki Chlorchinaldin

Bibliografia:

[1] Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 11.06.2024)).

[2] Wiercińska M., Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 11.06.2024)).