Wybitni polscy sportowcy dzielą się z seniorami swoimi doświadczeniami, jak utrzymać formę, dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. "Zaprosiliśmy polskich mistrzów, by teraz, gdy są już na sportowej emeryturze, opowiedzieli swoim rówieśnikom o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna" – mówi Maciej Zdziarski, autor piątego tomu książki "Seniorze, trzymaj formę!".

Do książki trafiły wywiady z przedstawicielami różnych dyscyplin sportu. Większość bohaterów publikacji, choć dawno skończyła 60 lat, nadal jest aktywna i namawia do tego innych.

Cały czas trenuję pierwszą drużynę Wisły, ćwiczę na siłowni. Nie są to treningi tak intensywne jak kiedyś, ale wciąż jestem aktywny - wyjaśnia Kazimierz Kmiecik, najlepszy strzelec w historii Wisły Kraków, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972). Bez sportu codzienności nie wyobraża sobie także Barbara Wysoczańska, pierwsza polska medalistka olimpijska w szermierce kobiet (1980). Nie wyobrażam sobie życia bez ruchu. Nie trzeba biegać czy skakać. Można wziąć kijki do nordic walking, które dają większą pewność osobom z trudnościami w zachowaniu równowagi, i ruszyć na aktywny spacer - przekonuje.

Tegoroczna edycja "Seniorze, trzymaj formę!" ukazuje się w szczególnym czasie obchodów jubileuszu stulecia ruchu olimpijskiego. Patronat nad publikacją objął Ryszard Czarnecki, członek prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego.


Publikacja "Seniorze, trzymaj formę!" jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bezpłatne egzemplarze książki trafiły do 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce.