Odżywianie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy powinno opierać się na gotowanych, rozdrobnionych i lekkostrawnych potrawach. Z jadłospisu eliminuje się produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, mocne wywary mięsne i warzywne oraz świeże pieczywo pełnoziarniste. Dozwolone są m.in. chude rodzaje mięs, wędlin i ryb, obrane owoce i warzywa, drobne kasze, czerstwe pieczywo pszenne.
Odżywianie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy odgrywa bardzo ważną rolę. Stosowanie odpowiedniej diety pozwala na złagodzenie dolegliwości towarzyszących schorzeniu, takich jak bóle brzucha czy nudności. W diecie przy chorobie wrzodowej posiłki powinny być lekkostrawne i małe objętościowo.
Odżywianie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy - podstawowe zasady diety
Modyfikacja sposobu odżywiania w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest jednym z podstawowych elementów wspomagających leczenie tego schorzenia. Zastosowanie ma dieta lekkostrawna z ograniczeniem produktów i potraw nasilających wydzielanie soku żołądkowego.
Właściwe odżywianie w chorobie wrzodowej pozwala na zredukowanie objawów towarzyszących schorzeniu. Zalicza się do nich przede wszystkich: silne bóle brzucha, nudności, wymioty, zgagę, odbijanie po posiłku.
Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w odżywianiu osób z chorobą wrzodową jest regularne spożywanie posiłków o małej objętości. Jadłospis w diecie wrzodowej powinien składać się z 5-7 lekkostrawnych potraw, które nie będą nasilać wydzielania soków żołądkowych.
Kolejną ważną zasadą jest ograniczenie ilości błonnika pokarmowego w codziennej diecie, gdyż może on drażnić zmienione chorobowo narządy, a tym samym przyczyniać się do nasilenia objawów choroby. W odżywianiu przy wrzodach żołądka i dwunastnicy duże znaczenie ma sposób przygotowywania posiłków. Wskazane jest jedzenie potraw w postaci rozdrobnionej, zmiksowanej oraz przetartej.
Niedozwolonymi technikami przyrządzania posiłków są: smażenie, duszenie ze wcześniejszym obsmażaniem, pieczenie z dodatkiem tłuszczu, a także panierowanie.
Zalecane są natomiast: pieczenie w folii lub pergaminie, duszenie bez obsmażania, a szczególnie gotowanie w wodzie lub na parze. Spożywane potrawy powinny mieć umiarkowaną temperaturę - dania zbyt zimne, jak też zbyt gorące prowadzą do przekrwienia błony śluzowej żołądka, co ma negatywny wpływ na stan chorego.
Czego nie jeść, czyli produkty przeciwwskazane w chorobie wrzodowej
Z diety w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy eliminuje się potrawy pobudzające wydzielanie soku żołądkowego oraz wszelkie ciężkostrawne posiłki. Na liście produktów przeciwwskazanych znajdują się przede wszystkim dania tłuste, pikantne, ostro przyprawione, kwaśne oraz marynowane.
W jadłospisie należy unikać zup zaprawianych kwaśną śmietaną i zasmażkami, a także esencjonalnych wywarów mięsnych i warzywnych.
Niewskazane jest spożywanie tłustych i wysoko przetworzonych produktów mlecznych, takich jak: sery żółte i topione, sery pleśniowe, pełnotłuste mleko.
W odżywianiu w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy nie dopuszcza się jedzenia tłustych rodzajów mięs, takich jak: wieprzowina, baranina, dziczyzna, kaczka, gęsi oraz ryb: śledź, makrela, łosoś, sardynki.
Z diety wyklucza się niektóre potrawy mączne, zwłaszcza: naleśniki, pyzy, kluski kładzione.
Niewskazane jest jedzenie warzyw o działaniu wzdymającym, czyli kapustnych oraz roślin strączkowych, do których zalicza się fasolę, soczewicę, soję, groch i bób.
W jadłospisie osób chorych na wrzody żołądka i dwunastnicy przeciwwskazane są również: pieczywo świeże, razowe i żytnie, gruboziarniste kasze (np. gryczana, pęczak), pełnoziarniste makarony, jaja w postaci smażonej lub gotowanej, konserwy mięsne i rybne, nieobrane warzywa i owoce, kakao, czekolada, ciasta z kremami i bitą śmietaną, kawa, czarna herbata, napoje gazowane i alkoholowe.
Co można jeść, czyli produkty wskazane w diecie przy chorobie wrzodowej
Odżywianie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy powinno opierać się potrawach lekkostrawnych, łagodnych, ubogich w tłuszcz i błonnik pokarmowy.
W codziennym jadłospisie mogą pojawić się produkty zbożowe, takie jak: drobne makarony, biały ryż, pieczywo pszenne oraz czerstwe namoczone w mleku lub wodzie, drobne kasze: manna, jęczmienna czy jaglana.
W diecie wskazane są chude rodzaje mięs i wędlin, np. cielęcina, królik oraz indyk i drób bez skóry oraz chude ryby: dorsz, sola, mintaj, pstrąg, sandacz.
Zaleca się spożywać obrane, gotowane, przetarte bądź zmiksowane warzywa i owoce, takie jak: dynia, marchew, pomidory, szpinak, młoda fasolka szparagowa, jabłka, truskawki, banany, morele, brzoskwinie, maliny.
W odżywianiu w chorobie wrzodowej dozwolone są również chudy i półtłusty ser twarogowy, serki homogenizowane, słodka śmietanka, zsiadłe mleko oraz jaja gotowane na miękko lub na parze. Zalecanymi płynami są: woda mineralna niegazowana, słaba kawa zbożowa, słaba herbata, rozcieńczone soki owocowe i warzywne.