Przez ponad miesiąc Fundacja „Obraz w pigułce” sprawdzała, jak to jest być jak Wyspiański. W edycję upamiętniającą 150. urodziny Artysty zaangażowały się dzieci i dorośli z różnych środowisk. Nie zabrakło także znanych twarzy i obcokrajowców. Było bardzo inspirująco! 23 października godz. 11 odbędzie się uroczysty wernisaż na zakończenie edycji w Szpitalu S. Żeromskiego.

Wszystko zaczęło się od tego, że mali pacjenci ze szpitala S. Żeromskiego stworzyli plastelinowe makiety na temat polskiego artysty. Później dołączyły do nich przedszkolaki i uczniowie z zaprzyjaźnionych krakowskich placówek. Pomagały także dzieci podczas licznych eventów, które odbywały się przy okazji edycji.

Pędzle w dłoń

Na podstawie prac dzieci - wolontariusze malowali obrazy dla Szpitala. Chętnych nie brakowało! Fundacja odwiedziła podróżnika Aleksandra Dobę, który z dużym zaangażowaniem stworzył inspirowany edycją osobny obraz. Malowali zarówno podopieczni Stowarzyszenia

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, jak i pracownicy świadomych społecznie korporacji. Wspólnie z firmą Cisco Fundacja pobiła rekord w ilości jednocześnie malujących osób. 7.10  obrazy inspirowane S. Wyspiańskim malowało aż 100 osób naraz!

Pigułka w Muzeum Narodowym

Tym razem Fundacja miała wielkiego sprzymierzeńca. Partnerem edycji było m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie. To w tym monumentalnym gmachu odbyły się fantastyczne warsztaty dla małych i dużych połączone z możliwością zwiedzania wystawy poświęconej właśnie Wyspiańskiemu. W malowanie zaangażowało się także wielu turystów zagranicznych.

Na koniec pracownicy Fundacji scalili wszystkie dzieła w 3 obrazy, które będzie można zobaczyć podczas wernisażu. Obrazy pokazują, że poprzez wspólne działanie możemy realnie zmienić świat wokół siebie. Dać trochę koloru i radość chorym dzieciom z krakowskiego szpitala i w przyjemny sposób zaangażować się społecznie.

Projekt "Być jak Wyspiański" jest współfinansowany przez Miasto Kraków.

Partnerzy edycji:

Muzeum Narodowe w Krakowie i Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ

Fundacja "Obraz w pigułce"

"Obraz w pigułce" to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik.  Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja "Obraz w pigułce".

Mali pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze,  jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą - to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji "dzieła w dziele", każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość - partnerstwem, chęć pomocy innym - twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.

Wernisaż - 23.10, godz. 11.00 Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie  - zapraszamy!

Więcej informacji znajdziesz >>>TUTAJ<<<