Kolejne podejrzenia zachorowania na odrę na Mazowszu. Nowe przypadki stwierdzono w powiatach żyrardowskim, lipskim i piaseczyńskim.

W ciągu ostatniego miesiąca z objawami tej choroby do lekarzy na Mazowszu zgłosiły się 34 osoby. Wśród zarażonych jest siedmiu obywateli Ukrainy i jeden Wietnamu, reszta to Polacy.

Dwie trzecie przypadków dotyczy powiatu pruszkowskiego. Najmłodszy chory ma dwa lata.

Poza Mazowszem, sanepid potwierdza jeszcze trzy ogniska odry.

Sześć osób z objawami tej choroby zgłosiło się do lekarzy we Włodawie na Lubelszczyźnie, cztery w pomorskim Kwidzynie i jeden pacjent na Dolnym Śląsku.

Odra: Jakie są objawy?

Główne objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Objawy odry u dorosłych są takie same, jak u dzieci, ale sam przebieg choroby może być cięższy i częściej dochodzi do rozwoju powikłań. Typowa czerwona wysypka pojawia się zwykle po dwóch tygodniach po kontakcie z wirusem odry.

W przypadku wystąpienia objawów choroby należy skonsultować się z lekarzem. Część pacjentów może wymagać hospitalizacji. W czasie gorączki należy pozostawać w łóżku. Warto pamiętać także o zaraźliwości odry. Należy unikać kontaktu z domownikami i innymi osobami podatnymi na zachorowanie.

Konsultacji z lekarzem wymaga także każde pogorszenie samopoczucia w przebiegu odry, które może być objawem powikłań. Takie objawy jak osłabienie, kaszel czy przyspieszony oddech i duszność wskazują na rozwój zapalenia płuc. Nudności i wymioty, a także brak apetytu mogą wskazywać na zapalenie wątroby.

(m)