W kolejnych miastach pacjenci będą mogli korzystać z centrów zdrowia psychicznego. Chodzi o miejsca, w których osoby z problemami psychicznymi mogą otrzymać kompleksową pomoc. Na razie w ramach pilotażu w całej Polsce działa 27 takich punktów.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, oficjalna decyzja w sprawie nowych Centrów ma zostać ogłoszona na początku czerwca, w czasie Kongresu Zdrowia Psychicznego w Warszawie. 

Były minister zdrowia i koordynator Centrów profesor Marek Balicki przewiduje, że pojawi się od kilku do kilkunastu nowych punktów. Najpoważniejszym kandydatem jest ośrodek na bazie Kliniki Psychiatrii w Bydgoszczy. Do tej pory ten ośrodek nie wszedł do pilotażu, bo Narodowy Fundusz Zdrowia miał problem z ustaleniem kodów terytorialnych miejsca zamieszkania w Bydgoszczy dla poszczególnych dzielnic - podkreśla profesor Balicki. Teraz te formalne problemy mają być naprawione. 

Każde Centrum ma swój punkt zgłoszeniowy, który pracuje przez dziesięć godzin dziennie. Tam pacjent musi zostać przyjęty i dostać pomoc bez wcześniejszego umawiania się. 

Dziś w innych szpitalach, których nie ma w pilotażu  programu, tego nie ma. Gdy zadzwonimy i chcemy dostać się do psychiatry, otworzyć w ten sposób furtkę do leczenia psychiatrycznego, to na przykład w Warszawie mamy tylko przyszłoroczne terminy - podkreślał po starcie projektu w rozmowie z RMF FM profesor Marek Balicki.

Nowy sposób finansowania opieki psychiatrycznej

Istotna zmiana dotyczy modelu finansowania takich punktów: pieniądze, które trafiają do Centrów, zależą nie - jak do tej pory - od liczby udzielonych konsultacji i innych świadczeń, ale od liczby mieszkańców na konkretnym terenie, który Centrum swoją opieką obejmuje. Docelowo jedna taka placówka ma odpowiadać na potrzeby około 150 tysięcy mieszkańców. Specjaliści podkreślają, że jest to model opieki środowiskowej, czyli bliskiej miejsca zamieszkania pacjenta, która nie polega na izolacji pacjenta.

Nie wiemy jeszcze, ile nowych Centrów pojawi się. Spodziewam się, że będzie to od kilku do kilkunastu nowych ośrodków, czyli o połowę, jedną trzecią więcej niż dzisiaj. Przed nami jest proces kwalifikacji. W Polsce mamy duże zróżnicowanie terytorialne jeśli chodzi o poziom opieki psychiatrycznej. Różnice między województwami są większe niż między krajami europejskimi - podkreśla profesor Marek Balicki.

Obecnie Centra działają między innymi przy Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, SPZOZ w Radzyniu Podlaskim, Specjalistycznym Szpitalu w Wałbrzychu, Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu i Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. 

Opracowanie: