Tańsze leki dla chorych na padaczkę i osób zmagających się z chorobą Alzheimera oraz podwyżki cen preparatów dla osób zmagających się z cukrzycą. To główne zmiany, jakie pojawią się na nowej liście leków refundowanych. Wykaz wejdzie w życie w środę, 1 maja. Dziś kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Projekt nowej listy zakłada zmniejszenie dopłat pacjentów do leków takich jak Polkepral i Trund - stosowanych w leczeniu padaczki -  w przypadku każdego z tych preparatów o 18 złotych i 29 groszy. O ponad 7 złotych mniejsza ma być dopłata pacjenta do opakowania preparatu Ristidic, stosowanego przez osoby zmagające się z chorobą Alzheimera. 

Najbardziej, bo o ponad 48 złotych podrożeje lek Nivestim z substancją czynną Filgrastimum zalecany często pacjentom po chemioterapii, przeszczepie szpiku kostnego czy ciężkiej przewlekłej neutropenii. 

O ponad 38 złotych podrożał preparat Neocate w proszku, stosowany u dzieci z ciężką alergią na białka mleka krowiego oraz ze złożoną nietolerancją białek pokarmowych. Od marca za opakowanie tego produktu rodzice małych pacjentów płacili tylko 3 złote i 20 groszy, teraz cena rośnie do 38 złotych 57 groszy. 

Dobre informacje dla chorych na białaczkę

Od 1 maja pacjenci z cukrzycą będą mieć zapewniony dostęp do kolejnego rodzaju insuliny.

Jak podkreśla MZ, długo działający analog insuliny ludzkiej Tresiba FlexTouch (insulina degludec) objęto refundacją w leczeniu cukrzycy typu 1 u dorosłych; cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie.

Tresiba Penfill (insulina degludec) będzie refundowana we wskazaniu cukrzycy typu 1 u dorosłych, cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy.

Na listę leków refundowanych wraca lek Oncaspar (pegaspargasum) podawany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Trisenox (arsenii trioxidum) refundowany będzie także w nowym wskazaniu tj.: indukcji remisji i konsolidacji u dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowaną ostrą białaczką promielocytową.


Szczegóły nowej listy leków refundowanych możecie sprawdzić >>TUTAJ<<