Trufle to rodzaj aromatycznego grzyba powszechnie używanego w różnych potrawach. Oprócz wyrazistego smaku i aromatu są również bardzo pożywne oraz bogate w przeciwutleniacze. Mogą mieć właściwości przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Te wyjątkowe grzyby uważane są za kompletne źródło białka, są bogate w węglowodany, błonniki i mikroelementy - podaje portal healthline.com

To jadalny grzyb podziemny, ceniony jako spożywczy przysmak. Trufle pochodzą głównie z regionów o klimacie umiarkowanym. Jego gatunki różnią się rozmiarem - najmniejsze są wielkości grochu, największe - pomarańczy. Rosną najczęściej na wapiennej glebie. Są to saprofity, zwykle związane z korzeniami drzew

Trufle są zaokrąglone i pokryte wielokątnymi brodawkowatymi wypukłościami, z zagłębieniem na szczycie. Ich miąższ jest najpierw biały, potem brązowy lub szary, a gdy jest dojrzały staje się czarny z białymi żyłkami z brązowym marginesem. Mają dobrze wyczuwalny i przyjemny zapach. Znanych jest ponad sześćdziesiąt gatunków tych grzybów, z czego około trzydziestu można spotkać w Europie. Nie wszystkie są jednak jadalne, a część należy do grzybów chronionych.

Wśród jadalnych trufli najpopularniejsze są między innymi: zarodnikowe, zimowe, letnie, białe, białawe, czarne i pustynne. 

Oto kilka korzyści zdrowotnych trufli:

1. Bogate w ważne składniki odżywcze

Trufle posiadają imponujący zestaw składników odżywczych i zawierają wiele ważnych witamin i minerałów. Bogate są w węglowodany, białko i błonnik i mają zarówno nasycone, jak i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także mikroelementy, takie, jak witamina C, fosfor, sód, wapń, magnez, mangan i żelazo.

Badania wskazują również, że trufle mogą być kompletnym źródłem białka, dostarczającym wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których potrzebuje nasz organizm.

Należy pamiętać, że zawartość składników odżywczych może się różnić w zależności od gatunku. Na przykład badania pokazują, że białe trufle pustynne mają wyższą zawartość białka, tłuszczu i błonnika niż inne rodzaje, takie, jak czarne gatunki pustynne.

2. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Trufle są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, związków, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym komórek. Badania pokazują, że przeciwutleniacze są ważne dla wielu aspektów naszego zdrowia, a nawet mogą zmniejszać ryzyko występowania chorób przewlekłych, takich, jak rak, choroby serca i cukrzyca.

Grzyby te zawierają takie przeciwutleniacze, jak: witamina C, likopen, kwas galusowy i kwas homogentyzynowy.

Badania pokazują, że zarówno czarne, jak i białe trufle niszczą komórki rakowe i zmniejszają stan zapalny.

3. Mają właściwości antybakteryjne

Oprócz wielu składników odżywczych trufle mogą mieć również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą niszczyć określone szczepy bakterii. Z badań wynika, że ekstrakt z trufli pustynnych hamował wzrost Staphylococcus aureus nawet o 66 proc. Ta bakteria może powodować wiele chorób u ludzi.

W innym badaniu z kolei zaobserwowano, że ekstrakt z tej samej odmiany ograniczył wzrost Pseudomonas aeruginosa, czyli szczepu bakterii, który często jest wysoce oporny na antybiotyki.

Nie wiadomo natomiast, jakie działanie przeciwbakteryjne mogą mieć pozostałe rodzaje trufli. Aby to wyjaśnić, konieczne są kolejne badania. 

4. Mogą niszczyć komórki nowotworowe

Niektóre badania sugerują, że trufle mogą mieć silne właściwości przeciwnowotworowe. Z jednego wykazało, że niektóre ze związków pochodzących z różnych rodzajów trufli, pomogły zablokować wzrost komórek guza wątroby, płuc, jelita grubego i piersi.

Z kolejnego natomiast wynika, że ekstrakty zarówno z czarnych, jak i białych gatunków trufli wykazywały działanie przeciwnowotworowe na komórki raka szyjki macicy, piersi i okrężnicy.

Jednak - jak napisali autorzy artykułu na portalu healthline.com - potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić, w jaki sposób trufle mogą wpływać na rozwój raka u ludzi, gdy są spożywane, a nie w postaci skoncentrowanego ekstraktu.

5. Mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny

Niektóre badania sugerują, że trufle mogą pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych, a tym samym mają znaczący wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia i odporności. 

Jeden z testów wykazał, że niektóre związki zawarte w gatunkach czarno-białych trufli mogą blokować aktywność enzymów biorących udział w procesie zapalnym

6. Łatwo dodać do swojej diety

Niegdyś trufle uważane były za drogi przysmak zarezerwowany dla smakoszy. Teraz istnieje wiele sposobów na dodanie ich do swojej diety bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Wystarczy niewielka ilość tego przysmaku, aby włączyć go do swojego menu.

Spróbuj posypać sałatki, zupy lub dania główne kilkoma wiórkami, aby uzyskać aromatyczny dodatek. Możesz zmieszać także odrobinę trufli z oliwą z oliwek lub masłem, aby wykorzystać je w swoich ulubionych przepisach na smaczny dodatek.

Przysmak świetnie sprawdza się również w sosach, makaronach, risotto oraz daniach mięsnych lub owocach morza.