Z najnowszego raportu GUS wynika, że zdecydowana większość chorujących Polaków w zeszłym roku jako źródło finansowania usług medycznych wskazała środki Narodowego Funduszu Zdrowia. W czołówce leczonych chorób w ramach NFZ jest m.in. nadciśnienie tętnicze.

Jednocześnie GUS obserwuje wzrost udziału gospodarstw domowych korzystających z usług medycznych, które nie są finansowane w ramach NFZ.

W 2023 r. z usług medycznych (poza stomatologicznymi) niefinansowanych przez NFZ skorzystało 40,4 proc. gospodarstw domowych, w 2020 r. takich gospodarstw było 38,1 proc., w 2016 r. - 37,2 proc., w 2013 r. - 35,1 proc., a w 2010 r. - 31 proc.

GUS: Poza NFZ najczęściej leczą się chorzy na depresję

Najczęściej korzystanie z usług finansowanych z innych źródeł niż NFZ deklarowały osoby chorujące na depresję (34,2 proc.), choroby tarczycy (27,5 proc.) oraz chorobę niedokrwienną serca (18,2 proc.).

Największy odsetek osób ze stwierdzoną chorobą, które wskazały, że nie korzystały z żadnych usług leczniczych w 2023 r., wystąpił wśród chorujących na migrenę (27,8 proc.), osteoporozę (18,9 proc.) oraz alergię (16,8 proc.).

Dlaczego nie chcemy się leczyć na NFZ?

Z raportu GUS wynika, że główną przyczyną korzystania z usług medycznych (poza stomatologicznymi) niefinansowanych w ramach NFZ był zbyt odległy termin wizyty w podmiotach mających kontrakty z NFZ.

Na taką przyczynę wskazało 70,7 proc. gospodarstw domowych korzystających z usług medycznych finansowanych poza NFZ. 11 proc. jako przyczynę podało, że usługi takie są świadczone wówczas przez lepszych specjalistów.

Coraz więcej wydajemy na leczenie

W całej populacji gospodarstw domowych w Polsce średnie miesięczne wydatki na ochronę zdrowia na osobę wyniosły w 2023 r. 80,28 zł. W zestawieniu ze średnimi wydatkami w 2020 r. były one o ponad 20 proc. większe (66,58 zł).

W strukturze wydatków, podobnie jak w latach poprzednich, zdecydowanie dominują wydatki na leki i artykuły medyczne.

W ostatnich latach średnie miesięczne wydatki na ambulatoryjną opiekę zdrowotną wzrosły o blisko 49,2 proc.

GUS zwraca uwagę, że część osób zwłaszcza w starszych grupach wieku, zgłaszających długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, nie jest pod stałą opieką lekarską lub pielęgniarską.