Zespół amerykańskich chirurgów przeprowadził nietypową operację. Udało im się przeszczepić penisa razem z moszną. W ten sposób pomogli żołnierzowi rannemu podczas misji w Afganistanie.

To pierwsza tego typu operacja na świecie, kiedy chirurdzy przeprowadzili transplantację penisa i moszny. Dokonali tego lekarze z John Hopkins University z Baltimore w stanie Maryland. Organy pochodziły od zmarłego dawcy. Operacja, która miała miejsce 26 marca trwała 14 godzin i przeprowadzało ją 11 chirurgów.

Jak mówią lekarze, pacjent powinien odzyskać wszystkie funkcje seksualne, co jest niemożliwe w przypadku rekonstrukcji. Tym razem transplantacja ma prowadzić do całkowitego wyzdrowienia. Ze względów etycznych chirurdzy nie przeszczepili jąder.

Żołnierz, który chce pozostać anonimowy napisał w oświadczeniu, że czuje się dobrze i jest bardzo wdzięczny lekarzom. Kiedy się obudziłem po operacji, poczułem się bardziej normalny. Jest ok - napisał pacjent. Żołnierz został ranny w Afganistanie, kiedy nadepnął na minę pułapkę.

Operacja objęła przeszczep skóry, kości, mięśni, ścięgien i naczyń krwionośnych. Lekarze którzy operowali oczekują, że pacjent wróci do pełnej sprawności w ciągu dwunastu miesięcy.

Pierwszy udany przeszczep penisa odbył się w Republice Południowej Afryki w 2014 roku, ale tegoroczna operacja z Baltimore jest pierwszą, która została przeprowadzona na tak dużą skalę.

(ag)