W dobie pandemii Covid-19 – zdalna medycyna nabrała rozpędu. Standardem jest już telefoniczna diagnoza objawów chorobowych oraz wypisywanie e-recept i e-skierowań. Wkrótce lekarz będzie mógł zbadać pacjenta na odległość przy użyciu elektronicznego stetoskopu. Obecnie poszukiwane są placówki POZ, które chciałyby wziąć udział w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia.

Rządowy program zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów. Są to proste w obsłudze urządzenia, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady.

Jak działa e-stetoskop?

E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza.

Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza.

W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia