​W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie powstał Ośrodek Leczenia Przepuklin. To jedyne tego typu miejsce w Krakowie i w całej Małopolsce. Do tej pory pacjenci cierpiący na przepukliny brzuszne krążyli między szpitalami, szukając pomocy. Teraz będą mogli uzyskać pomoc w jednym miejscu.

Zdjęcie ilustracyjne /Józef Polewka /RMF FM

W ośrodku chirurdzy operują przepukliny brzuszne stosując nowoczesne metody beznapięciowe. Lekarze dobierają do rodzaju przepukliny specjalne siatki, które wzmacniają miejsce, gdzie jest przepuklina i nie pozwalają na jej ponowne powstanie. Siatki zostają w ciele pacjenta, nie rozpuszczają się, ale obrastają tkanką naturalną. Te metody są mniej bolesne dla pacjenta i po takich operacjach można szybciej wrócić do zdrowia.

Wzięliśmy się za stworzenie takiego ośrodka, bo generalnie rzecz biorąc będziemy robić dalej to co robiliśmy do tej pory, z naciskiem na wprowadzanie nowych technik, zwłaszcza w zakresie leczenia dużych przepuklin brzusznych - mówi doktor Jakub Łomnicki, pomysłodawca ośrodka i ordynator oddziału chirurgii ogólnej.

(ag)