"Bierzesz leki, jest słonecznie i gorąco, sprawdź czy możesz być na słońcu" – ostrzega farmaceuta, dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Fototoksyczność leków jest wynikiem ich metabolizmu, czyli rozkładu w organizmie chorego. Bardzo często metabolity, np. te, które nie mają własności terapeutycznej, posiadają zdolności uczulania pacjenta na promieniowanie słoneczne. Przez to osoby przyjmujące niektóre leki mogą paść ofiarami oparzeń słonecznych.

Ostrzeżenie specjalisty dotyczy leków na różne schorzenia. Składniki uczulające na słońce mogą być m.in. w antybiotykach, lekarstwach stosowane na problemy kardiologiczne, a także niektórych lekach hormonalnych.

Warto pamiętać, że leki to nie tylko tabletki czy syropy, ale także np. napary ziołowe. Zioła też są lekami. Nie ważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. [W ziołach] są również substancje aktywne, i one też mogą uczulać - podkreśla farmaceuta. Ziołem mogącym uczulić jest np. dziurawiec.

Trzeba wszystkim ludziom przypominać, głównie w okresach letnich, że biorąc leki powinni zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne - mówi dr Borkowski.

(ag)